1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık Bakanlığı'ndan 'kızamık' Açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan 'kızamık' Açıklaması

Sağlık Bakanlığından kızamık Açıklaması
A+A-

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin bulunduğu konum ve günümüzde artan insan hareketleri sebebiyle importasyon (yurtdışı kaynaklı virüs) riski altında olduğunu açıkladı. Türkiye'de 10 Aralık 2012 tarihi iti

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin bulunduğu konum ve günümüzde artan insan hareketleri sebebiyle importasyon (yurtdışı kaynaklı virüs) riski altında olduğunu açıkladı. Türkiye'de 10 Aralık 2012 tarihi itibarıyla başta İstanbul olmak üzere toplam 101 yurt dışı kaynaklı kızamık vakası görüldüğü bildirildi.
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bugün bazı internet sitelerinde, Türkiye'de kızamık vakalarının arttığına ilişkin Türk Tabipler Birliği tarafından yapılan açıklamaların yer aldığı belirtilerek, "Bakanlığımız tarafından başlatılan Kızamık Eliminasyon Programı ile 2003-2005 yılları arasında "Kızamık Aşı Günleri"nde 15 yaş altı 18,5 milyon çocuk aşılanarak yüzde 96,3 aşılama oranına ulaşılmıştır. 2011 yılı kızamık aşılama oranı yüzde 98'dir" denildi.
Son yıllarda yürütülen yoğun aşılama kampanyaları ve yüksek rutin aşılama oranları ile kızamık vaka sayılarında çok büyük düşüşler kaydedildiği ifade edilen açıklamada, kızamık vaka sayısı 2001 yılında 30 bin 509 iken, bu sayının 2006'da 34, 2007'de 3, 2008'de 4, 2009'da 4, 2010'da 7, ve 2011'de ise 111 olduğu bildirildi. 2008-2011 yıllarında görülen vakaların tamamının yurtdışı kaynaklı olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nde, kızamık salgınları devam etmektedir. 2012 yılında da, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna, Fransa, Almanya, İspanya, İtalya, İngiltere, İrlanda ve sınır komşularımız olan İran, Irak ve Suriye başta olmak üzere birçok ülkede salgınlar görülmeye devam etmektedir. Ülkemiz, bulunduğu konum ve günümüzde artan insan hareketleri sebebiyle importasyon (yurtdışı kaynaklı virüs) riski altındadır. Ülkemizde 10 Aralık 2012 tarihi itibarıyla başta İstanbul olmak üzere toplam 101 yurt dışı kaynaklı kızamık vakası görülmüştür. Vakaların tamamı iyileşmiştir. Tespit edilen kızamık virüsü Orta Avrupa ve Afrika kökenlidir. İstanbul'daki vakalardan bir kısmının 12. aydaki kızamık aşısı öncesinde görülmesi sebebiyle Bilim Kurulunun tavsiyelerine uygun olarak ilk aşılama yaşı İstanbul için 6. aya çekilmiştir. Bu çocuklarımıza aile hekimleri yolu ile ulaşılacak ve 6-12 ay grubundaki çocukların aşılanması sağlanacaktır. Bu çocuklarımız 12. aya geldiklerinde rutin kızamık aşıları da yapılacaktır. Vaka görülen illerimizde ise tespit edilen vakaların tüm temaslılarına ulaşılmakta, aşı durumları kontrol edilerek aşıları tamamlanmaktadır. Ayrıca bulaştırıcılık açısından risk grubunda yer almaları sebebiyle sağlık çalışanlarına da aşı uygulanmaktadır. Suriye'den gelen misafirlerimize Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu tavsiyelerine uygun olarak kampa girişte gereken aşılar uygulanmaktadır. Hedefimiz 2015 yılına kadar yerli kızamık virüsü sebebiyle görülen vaka sayısını sıfırlamak ve yurt dışından gelecek vakaların ülkemizde yerleşmesini engellemektir. Halen bu hedefe büyük ölçüde yaklaşılmıştır."
(ZÇ-Eİ-Y)

11.12.2012 19:19:08 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT