1. HABERLER

  2. Sağlık Bakanlığı'ndan "gardner Sendromlu Hastaya İlaç Temin Edilmiyor" İddialarına Cevap

Sağlık Bakanlığı'ndan "gardner Sendromlu Hastaya İlaç Temin Edilmiyor" İddialarına Cevap

Sağlık Bakanlığından gardner Sendromlu Hastaya İlaç Temin Edilmiyor İddialarına Cevap
A+A-

Sağlık Bakanlığı'nca, Gardner Sendromu hastası Refiye Yılmaz için tavsiye edilen 'imatinib' isimli ilacın Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmadığı belirtilerek, bahsedilen ilac

Sağlık Bakanlığı'nca, Gardner Sendromu hastası Refiye Yılmaz için tavsiye edilen 'imatinib' isimli ilacın Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmadığı belirtilerek, bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabileceği kaydedildi.
Sağlık Bakanlığı tarafından, medyada yer alan "Gardner Sendromu hastası Refiye Yılmaz'ın ince bağırsak nakli için yurt dışına gitmesi gerektiği, kullandığı ilacının Sağlık Bakanlığı tarafından 5 aydır gönderilmediği" şeklindeki habere ilişkin açıklama yapıldı.
Hasta Refiye Yılmaz'ın tedavi süreçlerinin Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edildiği belirtilerek, "Hastamız Refiye Yılmaz'ın hastalık süreci ile ilgili yaptığımız ön incelemede, İl Sağlık Müdürlüğümüzce hastamız, ince bağırsak nakli konusunda dünyanın sayılı kurumları arasında olan Bakanlığımıza bağlı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmiştir. Burada yapılan tetkikler neticesinde Refiye Yılmaz için acil ince bağırsak nakli ihtiyacı öngörülmediği anlaşılmıştır. Hastamız bu kurumda ileriye dönük nakil gerekliliği yönünden takip edilmektedir" denildi.
Çapa Tıp Fakültesi'nde hasta Yılmaz'ı takip eden doktor tarafından bu hastalık için rutin kullanılmayan 'imatinib' isimli ilacın denenmesi yönündeki tavsiyenin, Bilimsel Onkoloji Danışma Komisyonu tarafından uygun bulunmadığı vurgulanarak şu ifadeler yer verildi:
"İlacın Türkiye'de temini konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bahsedilen ilaca bilimsel olarak uygun bulunduğu takdirde ücretsiz şekilde ulaşılabilir. Hastamıza uygulanması gerektiği ileri sürülen ilaç ve nakil konusunda ülkemizde yeterli imkanlar mevcut olup herhangi bir ücret sorunu yoktur. Hastamızın yurt dışında tedavisi zorunlu olması durumunda, bu da ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Ancak bilimsel olarak uygunluğu konusu, bilim adamlarının kararına bağlıdır. Ayrıca hastamızın talebi üzerine bu konuda dünyanın başka ülkelerindeki merkezlerden hastanın durumu hakkında konsültasyon talep edilecektir. Bu merkezlerden farklı bir görüş gelirse bunun gereği de yapılacaktır".
(PS-ÖK-Y)

14.01.2013 13:10:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT