1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık Bakanlığı'ndan 'çocuklarda Kurşun Düzeyi Yüksek' İddialarına Cevap

Sağlık Bakanlığı'ndan 'çocuklarda Kurşun Düzeyi Yüksek' İddialarına Cevap

Sağlık Bakanlığından çocuklarda Kurşun Düzeyi Yüksek İddialarına Cevap
A+A-

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Gazi Mahallesi'nde çocuklarda kurşun düzeyinin yüksek olduğu iddialarına ilişkin, ilgili tüm kurumların konu üzerinde hassasiyetle çalıştığını, halen elde edilen bilgiler ış

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Gazi Mahallesi'nde çocuklarda kurşun düzeyinin yüksek olduğu iddialarına ilişkin, ilgili tüm kurumların konu üzerinde hassasiyetle çalıştığını, halen elde edilen bilgiler ışığında kurşun ve benzeri ağır metal yayabilecek odağın bulunmadığını bildirdi.
Sağlık Bakanlığı tarafından "İstanbul İli Gazi Mahallesi'nde çocuklarda kurşun düzeyinin yüksek olduğu, tedavilerine ilişkin sıkıntılar yaşandığı, mahallede ölçüm yapılmasının istendiği" yönünde yer alan haberlere ilişkin basın açıklaması yapıldı. Konunun daha öncesinde Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne intikal ettiği ve buna ilişkin çalışmalara başlandığı belirtilerek Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Çalışmalar kapsamında, hastalar ve tedavi eden birimlerle irtibata geçilerek bilgi ve belgeler talep edilmiştir. Hastaların tedavi aşamasında mağduriyet yaşadığını iddia ettiği hususlar araştırılmıştır. Müdürlüğümüz çevre sağlığı ekipleri ve belediye ekipleri tarafından bölgede saha denetimleri yapılmış, kurşun salınımına neden olabilecek olası sanayi kuruluşları araştırılmıştır. Bölgede hava kalitesinin ağır metaller açısından değerlendirilmesi için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçilmiştir. Bölgede şebeke suyunda ağır metal analizleri yapılmıştır. Konuya ilişkin elde edilen tüm bilgi ve belgeler, analiz sonuçları Bakanlığımızca oluşturulan komisyonda değerlendirilmiş ve yerinde inceleme yapmak üzere bölgeye bir uzman ekip görevlendirilmiştir."
Sağlık Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili tüm kurumların konu üzerinde hassasiyetle çalıştığı ifade edilerek, halen elde edilen bilgiler ışığında kurşun ve benzeri ağır metal yayabilecek odağın bulunmadığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı toksikologlarının bölgede yaptığı incelemeler neticesinde hazırlanacak rapor doğrultusunda gerekli bilgilendirmenin yapılacağı açıklandı.
(PS-ÖZ-Y)

29.01.2013 16:53:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT