1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Safranbolu'ya 15 Bin Osmanlı Lalesi

Safranbolu'ya 15 Bin Osmanlı Lalesi

Safranboluya 15 Bin Osmanlı Lalesi
A+A-

Safranbolu Belediyesi tarafından ilçenin çeşitli yerlerine 15 bin adet Osmanlı lale soğanı dikildi. Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy yaptığı açıklamada belediyecilik hizmetlerinin yanı

Safranbolu Belediyesi tarafından ilçenin çeşitli yerlerine 15 bin adet Osmanlı lale soğanı dikildi.
Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy yaptığı açıklamada belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra turizm ve korumacılığın başkenti Safranbolu'da estetik görünüme de özel önem verdiklerini söyledi.
Aksoy, Safranbolu Belediyesi Park ve Bahçeler Amirliği tarafından yapılan çalışmada 2009 ve 2012 yıllarında da ekilen lale soğanlarının toprakta aynen durduğu ve yeni getirilen 15 bin adet lale ile birlikte Safranbolu'nun rengarenk bir görünüm kazanacağını belirterek, " İlk etapta lale dikimine Safranbolu Merkezde orta refüjlerden başlandı. Bu bölümler bittiğinde Safranbolu'nun geneline uygulanacak. Şehrin estetik dokusuna özel önem veriyoruz. Turizmde büyük ataklar yaptığımız şu dönemde şehrimizin estetik görünümü bizim için daha çok önem kazanıyor. Bu uygulamayı 2009 yılından bu yana düzenli bir şekilde yapıyoruz. Daha önceleri diktiğimiz lale soğanları hala duruyor. Bunlar o dönem diktiklerimize ilave olacaklar. Laleler büyümeye başladığında estetik görüntü açısından da güzel olacağına inanıyorum. Belediyemiz tarafından temin edilen 15 bin adet lale soğanı şehrimizin çeşitli yerlerine ekiplerimiz tarafından dikiliyor. Bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu döneminde de birçok saray bahçesi lalelerle süslenmiştir. Bizde Safranbolu'muzda böyle bir çalışma yaptık. Yaz aylarına rengarenk çiçeklerle gireceğiz " dedi.
(YE-

05.02.2013 19:33:05 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT