1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Safa Apartmanın Sahibine 22.5 Yıl Hapis İstemi Van

Safa Apartmanın Sahibine 22.5 Yıl Hapis İstemi Van

Safa Apartmanın Sahibine 22.5 Yıl Hapis İstemi  Van
A+A-

Van'da, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde yıkılan ve 20 kişinin ölümüne neden olan Sefa Apartmanı'nın tutuklu sahibi N.B. hakkındaki iddianame tamamlandı. 23 Ekim 2011 tarihinde meydana

Van'da, 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde yıkılan ve 20 kişinin ölümüne neden olan Sefa Apartmanı'nın tutuklu sahibi N.B. hakkındaki iddianame tamamlandı.
23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde yıkılan ve 20 kişinin ölümüne neden olan Sefa Apartmanı'nın tutuklu sahibi N.B. hakkındaki iddianame tamamlanarak Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 40 sayfalık iddianamede N.B. ve binanın statik projesini hazırlayan İnşaat Mühendisi Y. A. hakkında, 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 22.5 yıl hapis istendi. İddianamede, çöken bina taşıyıcılarının yetersiz olduğuna dikkat çekilirken, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin bilirkişi raporlarına yer verildi. Rapordaki verilere göre, binadaki katlar arasındaki kolon boyutlarında ani farklılıklar görüldüğü tespit edildiği ve basınç dayanımının 1975 yılında çıkarılan Afet Yönetmeliği'ne uymadığı belirtildi. Projede olmadığı halde çatı katında yapılan terasın binaya ek yük getirdiği belirtilirken, bina sahibi N.B.'nin bina altında bulunan işyerini genişletmek için kolon kestiğine dikkat çekildi. İddianamede N.B. ve mühendis Y.A.'nın Van'ın deprem bölgesinde olduğunu bildikleri halde binanın inşasında gerekli hassasiyeti göstermediklerine de yer verildi.
(ŞAK-MSA-Y)

20.01.2013 18:23:20 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT