1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya'dan flaş açıklama

Rusya'dan flaş açıklama

Rusya'dan flaş açıklama
A+A-

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov, Kürtlerin Cenevre görüşmelerinin sonraki aşamalarına katılmasını sağlamak için elinden geleni yapacaklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, PYD’nin Suriyeli taraflar arasındaki görüşmelerinin sonraki aşamalarına katılması için süreci takip edeceklerini açıkladı.

Sputnik News’in haberine göre, Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura’nın ‘şimdilik’ Kürtleri davet etmemeye karar verdiğini hatırlatan Gatilov, Kürtlerin sonraki aşamalara katılmasını sağlamak için elinden geleni yapacaklarını belirterek, “Bunu takip edeceğiz. Onların bir an önce müzakere sürecine katılmasına ilgi duyuyoruz” dedi.

Yüksek Müzakere Komitesi’nin görüşmelere katılma kararını olumlu karşıladıklarını söyleyen Gatilov, “De Mistura her zaman görüşmeleri gerçekleştirmeyi planladı, bunun için de sırayla Şam yönetimi ve muhalefetle görüşecek” diye konuştu.

Görüşmelere Ceyşul İslam ve Ahraruş Şam gibi grupların katılma olasılığının olduğunu da belirten Gatilov, “terörist olarak gördükleri bu grupların Cenevre görüşmelerine katılmalarına kesinlikle karşı olduklarını” kaydetti.

Rusya’nın BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Aleksey Borodavkin da “Suriyeli Kürtler, Suriye vatandaşlarıdır. Ülkelerinin kaderini belirleme sürecine katılma hakları var” dedi.

PYD katılmıyor

Dün İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan görüşmelere, Türkiye’nin baskısının da etkisiyle toplantıya çağrılmayan PYD, çıkacak sonuçları tanımayacağını açıklamıştı.

Suriye Demokratik Meclisi’nin Eş Başkanı Heysem Menna’ya toplantı için şahsi davetiye gitmiş ancak Menna, Kürtler olmadan toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

A+A-

HABERE YORUM KAT