1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya’dan Cenevre açıklaması: “Kürtler olmazsa anlaşma sağlanamaz”

Rusya’dan Cenevre açıklaması: “Kürtler olmazsa anlaşma sağlanamaz”

Rusya’dan Cenevre açıklaması: “Kürtler olmazsa anlaşma sağlanamaz”
A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 29 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak Suriye’deki savaşı bitirme görüşmelerine PYD’nin katılmaması durumunda beklenen sonucun çıkmayacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın 2015’te takip edilen dış politikanın sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında 29 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak Suriye’deki savaşı bitirme görüşmelerine PYD’nin katılmaması durumunda beklenen sonucun çıkmayacağını söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Lavrov’un konuşmasından satırbaşları şöyle:

* Rusya’nın Suriye’de hava operasyonlarına başlaması bu ülkedeki durum için bir dönüm noktası oldu.

* Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak Suriye krizine dahil olma hakkını kullandı.

* Terörizmi yalnızca askeri yöntemle yenemezsiniz, bunun için bazı siyasi ve ekonomik önlemler de almak gerek.

* Rusya İran’ın nükleer programıyla ilgili durumun normalleşmesine yönelik tüm adımları memnuniyetle karşılıyor ve bu konuya dair görüşmeleri aktif olarak izliyor.

* Batı, Rusya’nın sınırları yakınında NATO’nun potansiyelini geliştirerek ve Avrupa ile Asya füze kalkanı sistemleri kurarak Rusya’ya karşı yapıcı olmayan ve tehlikeli bir politika izliyor.

* Suriye’de süren savaşın sona ermesi için Cenevre’de yapılacak toplantıya PYD’nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

* Cenevre’deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur, ancak buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız.

* (Rusya’nın Kürtlere nasıl baktığına dair bir soru karşısında) Kürtleri, çok önemli bir halk ve IŞİD’le savaşan etkili bir güç olarak görüyoruz.

A+A-

HABERE YORUM KAT