1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya Ve Arap Birliği, Suriye'de Çatışan Tarafları Diyalog Görüşmelerine Teşvik Edecek Agşin Kişiyev Moskova

Rusya Ve Arap Birliği, Suriye'de Çatışan Tarafları Diyalog Görüşmelerine Teşvik Edecek Agşin Kişiyev Moskova

Rusya Ve Arap Birliği, Suriyede Çatışan Tarafları Diyalog Görüşmelerine Teşvik Edecek  Agşin Kişiyev    Moskova
A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Arap Birliği'nin, Suriye'de çatışan tarafları diyalog görüşmelerine teşvik etmek için tüm imkanları kullanacakları konusunda anlaştıklarını söyledi. M

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve Arap Birliği'nin, Suriye'de çatışan tarafları diyalog görüşmelerine teşvik etmek için tüm imkanları kullanacakları konusunda anlaştıklarını söyledi.
Moskova'da bugün bakanlar düzeyinde başlayan Rusya-Arap Forumu'nun açılış konuşmasını yapan Sergey Lavrov, Suriye krizine askeri yolla çözüm bulunması senaryolarının artık geçersiz olduğunu vurgulayarak, şiddetin durdurulması için taraflar arasında diyalog görüşmelerine başlamanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Rusya'nın Arap Birliği'nin Suriye krizine yönelik tavrını 2011 yılı ilk baharından itibaren desteklediğini belirten Lavrov, "Suriye hükümeti muhalefetle diyalog görüşmelerine başlamaya hazır olduğunu beyan ediyor. Ama biz bu sözde beyanların pratiğe dönüşmesini ve Suriye hükümetinin bu yönde somut adım atmasını bekliyoruz" dedi. Toplantı bitiminde düzenlenen ortak basın açıklamasında da Suriye krizine siyasi çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Sergey Lavrov, "Moskova, Suriye'de çatışan taraflar arasında diyalog görüşmelerinin başlaması için her türlü desteği veremeye ve ihtiyaç olursa bu görüşmelere evsahipliği yapamaya hazırdır. Arap Birliği meslektaşlarımla Suriye krizinin hukuk normlarının üstünlüğü prensibi ve BM kararları çerçevesinde çözülmesi gerektiği konusunda hemfikiriz" dedi. Bu ay sonunda Suriye Dışişleri Bakanı'nın Moskova'ya geleceğini ve önümüzdeki ay başında ise Suriye muhalefet lideri Ahmet Muaz El Hatıb'ı ağırlayacaklarını belirten Lavrov, "Biz diyalogun başlaması için çalışamalara devam ediyoruz. Önemli olan şu ki taraflar ön koşulsuz bu görüşmelere katılsın. Görüşmelerin hangi düzeyde ve nerede yapılacağına ise taraflar karar vermeli" dedi. Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil El Arabi de konuşmasında tüm olumsuzluklara rağmen Suriye hükümeti ile irtibatı kesmediklerini belirterek, "Binlerce insan Suriye'yi terk ederek komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Bu duruma acil bir çözüm bulmamız gerekiyor. Şiddet yoluyla Suriye krizine çözüm bulunamaz. Ayrıca bu durumun aynen devam etmesi Suriye'nin parçalanması anlamına gelecek. Dolayısıyla taraflar arasında siyasi görüşmelerin biran önce başlaması gerekiyor" dedi.
Rusya-Arap Birliği Forumu'nda Irak, Lübnan, Mısır Dışişleri Bakanları da hazır olarak bulundu.
(ÖK-ÖK-D)

20.02.2013 14:58:25 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT