1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rusya ile Türkiye'yi krize götürecek saldırı

Rusya ile Türkiye'yi krize götürecek saldırı

Rusya ile Türkiye'yi krize götürecek saldırı
A+A-

RUSYA, Suriye'de Özgür Suriye Ordusu'nun denetiminde olan Azez bölgesini vurdu. Saldırı sonrası en az 10 kişinin öldüğü belirtildi.

Suriye'nin Lazkiye Limanı açıklarında demirli savaş gemilerinden atılan 8 füze, Halep'e bağlı Azez ilçesinde okul, hastane ve sivil yerleşim alanlarına düştü.

Saldırı sonrası aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu en az 10 kişi öldü, 50'nin üzerinde sivil yaralandı. Zeytin bahçesine düşen balistik füzelerden birinin patlamadığı tespit edildi.

Saat 09.00 sıralarında Kilis'in karşısındaki Azez'e yönelik Rus savaş uçakları tarafından çok sayıda hava saldırısı düzenlendi. Ölenlerin olduğu belirtilen bombardımanda yaralanan aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli, yakınları tarafından araçlarla Türkiye sınırına getirildi. Yaralılar, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda hazır bekleyen ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi'ne taşındı ve acil serviste tedaviye alındı.

8 BALİSTİK FÜZE FIRLATTILAR

AA muhabirinin Azez'deki yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Rus savaş uçaklarının bu sabah erken saatlerde Azez ilçesinde bir hastane, bir okul ve bazı yerleşim birimlerinin de aralarında bulunduğu sivil hedefleri misket bombalarıyla vurmasının ardından balistik füzelerle saldırdı.

FÜZELER OKUL VE HASTANENİN ARKASINA DÜŞTÜ

Bir okulun ve hastanenin arkasına düşen füzelerin patlaması sırasında, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 7 kişinin öldüğünü belirten kaynaklar, 50'nin üzerinde sivilin de yaralandığını ifade etti.

"MARANAZ, SİCARNAZ, MİNAK, TEL RIFAT VE ŞAFARİKAT..."

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye'deki YPG hedeflerinin vurulmasına ilişkin bilgileri paylaştı.
Son olarak Kilis'teki Demirışık Hudut Karakolu sorumluluk bölgesine havan topu mermisi düştüğünü söyleyen Yılmaz, "Angajman kuralları çerçevesinde ülkemize doğru bir atış yapıldığında buna caydırıcı bir şekilde misliyle karşılık verilir" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Yılmaz, şöyle devam etti:
"Ülkemize havan mermisi gelmesi üzerine; Maranaz, Sicarnaz ve Minak Havaalanı ve Tel Rıfat ve Şafarikat bölgelerinde tespit edilen unsurlara karşı, fırtına bataryasıyla atış yapılmıştır. Bizim tarafımızda can kaybı yok, karşı tarafı da bilmiyoruz."

"ETNİK ARINDIRMA VAR"
PYD'nin alan kazanmasının Türkiye'ye ilave göç anlamına geldiğini ifade eden İsmet Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ülkelerin savaş ilanı eskiden sadece silahlı atışla oluyordu, şimdi siber saldırı dahi savaş gerekçesi sayılıyor. Yasadışı göç, gerek Türkiye'nin gerekse Avrupa'nın istikrarına tehdit görüldüğünden NATO Ege'ye gemi gönderme kararı aldı. Alan kazanırsanız, göçe de teşvik edersiniz. 

5-256.jpg

Türkiye 2,5 milyondan fazla göçmene kapıyı açmış. Bir saha temizleme, etnik arındırma var. Herkes yerinde durursa Türkiye kendiliğinden bir şey yapmaz ama ilave bir kazanım Türkiye'nin güvenliğine tehdit oluşturursa, Türkiye buna gerekli karşılığı verir." 

2 GÜNDE 100 ATIŞ 50 HEDEF

Türk Silahlı Kuvvetleri, Azez kasabasına ilerleyen YPG güçlerine dün topçu harekatı düzenlemişti.

YPG mevzilerinden gelen ateşe karşılık bombardıman dün de devam etmişti.  Edinilen bilgiye göre iki günde yaklaşık 100 topçu ateşi ile 50 ayrı hedef vuruldu.
TSK'nın ateşinde iki YPG militanının öldüğü de ileri sürüldü. Güvenlik kaynakları tacizler devam ettikçe bombardımanın da süreceği bilgisini paylaştı.

6-139.jpg7-073.jpg

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT