1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Rüşvet skandalı' büyüyor

'Rüşvet skandalı' büyüyor

'Rüşvet skandalı' büyüyor
A+A-

FIFA, Yürütme Komitesi'nde yer alan birden fazla üyenin Dünya Kupası organizasyonlarının belirlenme sürecinde görevlerini kötüye kullanarak oylarını sattıklarını açıkladı.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), birden fazla Yürütme Komitesi üyesinin Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak ülkelerin belirlendiği oylamalarda görevlerini kötüye kullandığını duyurdu. 

Açıklamada söz konusu üyelerin bu süreçte oylarını sattığı, bu usulsüzlüğün 2010 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan Güney Afrika'nın belirlenmesinde de yaşandığının altı çizildi. 
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Açık bir şekilde bazı Yürütme Komitesi üyelerinin görevlerini kötüye kullanarak oylarını birden çok Söz konusu evrakları ABD mahkemesine ilettiğini belirten FIFA'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bazı Yürütme Komitesi üyelerinin görevlerini kötüye kullanarak oylarını birden çok defa sattıkları açık bir şekilde görülüyor" 

"10 MİLYON DOLAR HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANDI"
Açıklamada söz konusu kişilerin bu usulsüzlüklerden 10 milyon dolar gelir elde ettiği bilgisine de yer verildi. 

Mayıs 2015'te  FBI'ın (ABD Federal Soruşturma Bürosu) yürüttüğü soruşturma kapsamında İsviçre'de bulunan üst düzey FIFA yetkilileri gözaltına alınmış, bu kişiler hakkında rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açılmıştı. 

A+A-

HABERE YORUM KAT