1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rus Ukrayna Türk Kültür Günlerinde Kına Töreni Yapıldı

Rus Ukrayna Türk Kültür Günlerinde Kına Töreni Yapıldı

Rus Ukrayna Türk Kültür Günlerinde Kına Töreni Yapıldı
A+A-

Deepo Alışveriş Merkezinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Rus Ukrayna Türk Kültür Günleri, kına merasimiyle devam etti. Etkinlik kapsamında Türk, Rus ve Ukrayna geleneklerine göre kız isteme törenleri

Deepo Alışveriş Merkezinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Rus Ukrayna Türk Kültür Günleri, kına merasimiyle devam etti.
Etkinlik kapsamında Türk, Rus ve Ukrayna geleneklerine göre kız isteme törenleri sahnelendi. Türk halkının gelenek ve görenekleri arasında önemle korunan değerlerinden biri olan kına yakma geleneği, Rus ve Ukraynalı gelinlere tanıtıldı. Geleneksel Türk kıyafetlerinin giyildiği temsili kına merasimi, davul zurnalı gelin alma ve kına yakılmasının ardından müzik eşliğinde halk oyunları sergilendi. Etkinlikte ayrıca, Türk kültürüne özgü kıyafetler, el örgüsü dantel ve işlemeler, hediyelik eşya ve süs eşyaları sergilendi. Bunun yanında Türk-Rus ve Ukrayna kültürlerinde evlilik merasimlerindeki gelenek ve görenekler hakkında bilgi verildi. Türk adetlerinin ardından Rus ve Ukrayna halklarının kız alma geleneği tanıtıldı. Rus erkeğinin kız istemeye giderken çeşitli sınavlardan geçtiği etkinlik sonunda Rus halkına özgü ekmek ve tuz ikram edildi.
Rus, Ukrayna ve Türk halklarının ulusal, kültürel ve sosyal alanda kaynaştırılması ve güçlendirilmesi hedeflenen, yerli ve yabancı birçok davetlinin katıldığı şenliğin, 11 Aralık'ta Rus yemek kültürüne özgü 'Borç Çorbası' Günü ile devam edeceği belirtildi.
(UG-HO-Y)

10.12.2012 17:58:33 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT