1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rum Basını: "abd, Kıbrıs Meselesinde Yardıma Hazır" Mesut Günsev Lefkoşa

Rum Basını: "abd, Kıbrıs Meselesinde Yardıma Hazır" Mesut Günsev Lefkoşa

Rum Basını: abd, Kıbrıs Meselesinde Yardıma Hazır  Mesut Günsev    Lefkoşa
A+A-

ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, ülkesinin, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik tüm çabaya destek vermeye hazır olduğunu ifade etti. Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetes

ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig, ülkesinin, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik tüm çabaya destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.
Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, "Yakında Hareketlilik Görüyorlar... Amerikanlar Kıbrıs Meselesi'nde Yardımcı Olmaya Hazır Olduklarını İfade Ediyorlar" başlıklarıyla verdiği haberinde, EVROKO Başkanı Dimitris Silluris ile olan görüşmesinin ardından konuşan Koenig'in, Silluris ve partisinin görüşlerini dinlediğini, iyi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ettiğini aktardı. Habere göre, "ABD'nin, Kıbrıs meselesinde Türkiye'ye mutabakat için baskı yapıp yapamayacağı" sorusuna cevap veren Koenig, yıl içerisinde Kıbrıs meselesinin çözümüne dair bir zaman zarfının başlamasını umduklarını belirterek, "Kıbrıs meselesinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşma yönünde bu süreci nasıl destekleyeceğimize bakacağız" ifadelerini kullandı.

ABD SAVUNMA ATAŞESİ ONURLANDIRILDI
Haravgi gazetesi ise, Güney Kıbrıs'ın, ABD Savunma Ataşesi Yarbay William Woods'u, Rum Savunma Bakanlığı ve Rum Milli Muhafız Ordusu'na (RMMO) verdiği hizmetlerden ötürü bir madalya ile onurlandırdığını kaydetti. Habere göre, merasim sırasında konuşan Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Woods'a teşekkürlerini sunarak, Güney Kıbrıs ile ABD arasındaki "yapıcı" ve "dostane" ilişkilerden söz etti.

GÜNEY KIBRIS İLE POLONYA ARASINDA SAVUNMA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI
Haravgi gazetesi, bir başka haberinde, Güney Kıbrıs ile Polonya arasında askeri sahada ikili işbirliği anlaşması imzalandığını yazdı. Habere göre anlaşma, cuma günü Varşova'da Güney Kıbrıs'ın Polonya Büyükelçisi Andreas Zinonos ve Polonya Savunma Müsteşar Yardımcısı Robert Kupiecki tarafından imzalandı.
(MG-CTŞ-OK-D)

29.01.2013 12:54:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT