1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Roboski'de iki gün anma yapılacak

Roboski'de iki gün anma yapılacak

Roboskide iki gün anma yapılacak
A+A-

34 insanın savaş uçaklarının bombardımanıyla katledildiği Roboski\'de anma etkinlikleri bugün başlayacak, yarın katliamın yıldönümü. Anmaya devlet erkanı davetli değil.

 

Şırnak'ın Uludere ilçesindekiOrtasu/Roboski veGülyazı/Bujeh köylerinden, 28'i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla 28 Aralık 2011'de öldürülmüştü. İlçede anma etkinlikleri bugün ve yarın yapılacak.

Tertip komitesinin sözcüsü Ferhat Encü, olayın meydana geldiği 28 Aralık'ı 29 Aralık'a bağlayan gece meşaleli "adalet nöbeti tutulacağını" söyledi.

Cuma günü de devam edecek anma etkinlikleri kapsamında mevlit yemeği verilecek ve sivil Cuma namazı kılınacak.

Namazın ardından 34 kişinin defnedildiği mezarlığa yürüyüş gerçekleştirilecek. Yürüyüşe, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra BDP'li milletvekilleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri de katılacak.

Aileler, programa devlet erkânını davet etmedi.

Özgür Gündem gazetesinin haberine göre, Aslan EncüCelal Encü veHamza Encü'nün aileleri, halkı da hesap sormak için Roboski'ye çağırdı:

"Gelenlerin başımız üstünde yeri var, vicdanı olan herkesi buraya çağırıyoruz. Bizi acımızla yalnız bırakmayanlara şimdiden teşekkür ediyoruz." yuksekovahaber

A+A-

HABERE YORUM KAT