1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ro-ro Faciasındaki Kaptan Konuştu

Ro-ro Faciasındaki Kaptan Konuştu

Ro-ro Faciasındaki Kaptan Konuştu
A+A-

Balıkesir'in Bandırma Limanı çıkışında 4 yıl önce batan ve 5 kişinin öldüğü 37 kişinin de yaralandığı Ro-ro gemisi faciasıyla ilgili yargılanan 4 kişinin davasında karar çıktı. Hakkında 10 yıl hapis k

Balıkesir'in Bandırma Limanı çıkışında 4 yıl önce batan ve 5 kişinin öldüğü 37 kişinin de yaralandığı Ro-ro gemisi faciasıyla ilgili yargılanan 4 kişinin davasında karar çıktı. Hakkında 10 yıl hapis kararı verilen geminin birinci kaptanı ilk kez konuştu. Tüm suçun üzerine yıkılmak istendiğini ifade eden kaptan, kararını temyiz ettiğini belirterek, açıklamalarda bulundu.
Edinilen bilgiye göre, 14 Eylül 2008 akşamı Bandırma'dan Ambarlı'ya gitmek üzere yola çıkan 'Hayat N' isimli Ro-Ro gemisi, 106 yolcu ve mürettebat, 73 kamyon ve 2 otomobille liman çıkışında battı. Kazada kamyon sürücüleri Özer Erdoğan (42), Necati Kalın (58), Murat Karaca (28) ve Şevki Gönüllü (49) ve Yahya Özoğlu (48) hayatını kaybetti, 37 kişi de yaralandı. Kaybolan 4 kişinin cesedi günlerce arandı. Sulara gömülen gemi enkazının denizden çıkarılması aylar sürdü. Bu çalışmalar sarasında yaşanan patlamada bir dalgıç da hayatını kaybetti. Hatta Hayat N'in kurtarılma çalışmaları, kitap haline getirildi.

GEMİNİN BİRİNCİ VE İKİNCİ KAPTANA 10'AR YIL HAPİS
Savcılık olayla alakalı olarak geminin birinci kaptanı Mithat Altın (58), yüklemeden sorumlu ikinci Kaptan U.K. (37) ve kaza sırasında dümende bulunan H.İ. (32) hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak" suçundan 15'er yıla kadar hapis talebiyle dava açtı. Bandırma 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısna çıkan sanıkların yargılaması 4 yıl sürdü. İlk bilirkişi rapruna yapılan itirazlar üzerine alınan ikinci rapor kapsamında da Mısır'da yaşayan gemi donatanı M.W.H. (71) de sanık olarak eklendi. Ve mahkeme Birinci Kaptan Mithat Altın ve İkinci Kaptan U.K., hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak" suçundan önce 12'şer yıl hapis cezası verdi. Ardından bu iki sanığın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulunduran mahkeme, cezayı 10'ar yıla indirdi. Sanıkların 3 yıl kaptanlık yapmamalarına karar verip, yurt dışı çıkış yasağı kondu. Ve heyet, gemi donatanı M.W.H. ve kaptan H.İ.'nin ise ayrı ayrı beraatlerine hükmetti.

KAPTAN İLK KEZ KONUŞTU
Gemi kazasının tüm sorumluluğunun üzerine yıkılmak istendiğini ifade eden Birinci Kaptan Mithat Altın ilk kez konuştu. Gemide yaşanan ihmaller zinciri ile ayakalı çarpıcı açıklamalarda bulunan kaptan Altın, kararı temyiz ettiğini ve adalete güvendiğini söyledi.
Kazadan bir hafta önce meydana gelen asansör arızasını şirket yetkililerine bildirmesine rağmen arızanın giderilmediğini ifade eden Kaptan Altın, "Asansör arızası, mahkeme tarafından o gün meydana gelmiş ve şirkete bildirilmemiş olarak değerlendirilip, asansör arızasının giderilmemesi bana suç olarak isnat edilmiştir. 5 kişinin öldüğü bu kazanın meydana gelmesinde her hangi bir hata ve kusurum olmadığını, yanlışın mutlaka Yargıtay'dan döneceğine ve adaletin tecelli edeceğine inancım tamdır" dedi.

"GEMİNİN, İSPANYA'DAN TÜRKİYEYE GETİRİLMESİNDEN BATMA ANINA KADAR TÜM SAFHALARINDA KAPTANIYDIM"
Hayat N Ro-ro yük gemisinin İspanya'dan Türkiye'ye getirilip sefere koyulmasından battığı ana kadar ki tüm safhalarında kaptan olarak görev yaptığını ifade eden Altın, "24 Ağustos 2007 tarihinde ilgili yönergede, Ro-ro yük gemisiyle yolcu taşınabilmesi için gerekli olan tadilatlar yapıldıktan sonra 'Ro-ro yük gemilerinin sadece taşıdıkları tırların ve kamyonların şoförlerini taşımalarına izin verilebilir' şeklinde değişiklik yapılmış. Ancak Hayat N Ro-ro yük gemisine bahse konu tadilatların hiç birisi yapılmadan yapılmış gibi belge alınarak, yönerge değişikliğinden 2 gün sonra 26 Ağustos 2008 tarihinde gemi seferlere başlamıştır. Konuyla alakalı detaylı bilgi ve belgeleri mahkemeye sundum" şeklinde konuştu.

"GEMİNİN ÜÇÜNCÜ MÜHENDİSİ ASLINDA MAKİNE STAJYERİYMİŞ"
Hayat N gemisinin karara esas alınan bilirkişi raporunda belirtildiği gibi yük gemisinden tadil olma Ro-ro gemisi değil, klas onaylı gemi dengesini hesaplama dökümanları olan orijinal ro ro yük gemisi olduğunu ifade eden Altın, "Uluslararası denizcilik kurallarına göre, o gemiye özel stabilite hesabı yapılmadan bir gemide denge problemi olup olmadığı hakkında kesin bir karar verilemez. Ancak, stabilite hesabı yapılmadan gemi battığına göre, 'Gemide yükleme hatası ve denge problemi olabilir' değerlendirmesinde bulunulan birinci bilirkişi raporu mahkeme tarafından gerekçeli karara esas alınmıştır. Denizcilik Müsteşarlığı'nca oluşturulan Deniz Kazalarını İnceleme Komisyonu (DEKİK) tarafından, gemiye özel stabilite hesabı yapılarak hazırlanan kaza inceleme raporuna istinaden 'Geminin yükleme ve denge problemi sebebiyle batması mümkün değildir' kararına varıldığı belirtilerek, 'balast transferi operasyonu hatasına' vurgu yapılmıştır. DEKİK raporunda bulunan yeterlilik belgesinden, şirket tarafından gemiye 3. Mühendis olarak atanan balast ve operasyonlarını yapan kişinin bu yeterliliğe sahip olmadığı ve meslek lisesi öğrencisi olarak makine stajyeri olduğu anlaşılmıştır" diye konuştu.

"HİÇ MUHATAP OLMADIĞIM, MISIR'DA YAŞAYAN DONATAN, SANIK OLARAK YARGILANDI"
Mahkeme tarafından görevlendirilen ikinci bilirkişi heyeti tarafından DEKİK raporu esas alınarak hazırlanan ikinci bilirkişi raporunda 'Birinci bilirkişi raporunun, dosya kapsamında yer alan raporlar ve bilgiler doğrultusunda somut hadise ile uyumlu bulunmadığı' net bir şekilde belirtildiğini anlatan Altın, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mahkeme tarafından birinci ve ikinci bilirkişi raporları arasındaki çelişki giderilmemiş ve olasılık olarak değerlendirilen birinci bilirkişi raporu karara esas alınmıştır. Gemi tasdiknamesine göre, geminin donatanı Marmara N Denizcilik A.Ş.'dir. Bu bağlamda gemi ile şirket arasındaki iletişim gemi e-maili ve telefonu vasıtasıyla gemi kaptanı ile genel müdür ve şirket müdürleri arasında yapılmaktaydı. Ancak, her ne hikmetse donatan ve sanık olarak, kaptanın hiç bir zaman muhatap olmadığı ve Mısır'da yaşayan yönetim kurulu başkanı yargılandı. Mahkeme tarafından da kendisinin, 'Bana birşey bildirilmedi ve ben kaptana her hangi bir talimat vermedim' beyanına itibar edildi".
(OSM-İHS-Y)

20.01.2013 10:06:07 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT