1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ressam Serbest'ten Sanko Sanat Galerisi'nde Sergi

Ressam Serbest'ten Sanko Sanat Galerisi'nde Sergi

Ressam Serbestten Sanko Sanat Galerisinde Sergi
A+A-

Ressam Zeki Serbest'in kişisel resim sergisi, Sanko Sanat Galerisi'nde 28 Aralık Cuma günü açılacak. Sanat tarihçisi Filiz Kımılı, Serbest'in eserlerini, "Fizikötesi değil de insanca bir anlayışı m

Ressam Zeki Serbest'in kişisel resim sergisi, Sanko Sanat Galerisi'nde 28 Aralık Cuma günü açılacak.
Sanat tarihçisi Filiz Kımılı, Serbest'in eserlerini, "Fizikötesi değil de insanca bir anlayışı muştulayan, yaşanılan güzellikleri günümüze yansıtan, ışık ve renk oyunlarıyla görsel etkiyi canlı tutan, çekici kılan öznel yorumlar ile sanatçının iç yaşantısındaki düşlemleri, özlemleri anlatıyor" diye yorumladı. Yalınlık ve akılcılığın sanatçının vazgeçilmezi olduğuna dikkati çeken Kımılı, "Doğayı özümseyip, renklerle konuşması, özgünlük ve bireysellikle bütünleşen bir eylem olarak varlığını hissettiriyor. İnsan ve doğa arasındaki şiirsel anlayış, sanatçının yaşam felsefesindeki izleri duyumsamamıza neden oluyor" dedi.
Serbest'in 28 Aralık Cuma günü saat 17.00'de Sanko Park Alışveriş Merkezi 3. katında bulunan Sanko Sanat Galerisi'nde açılacak sergisi, 11 Ocak'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
1946 yılında Samsun'da doğan Zeki Serbest, ilk, orta öğretimi ve İlköğretmen Okulu'nu Ladik'te okudu. 1968 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nü bitirdi. Mezun olduğu Akpınar İlköğretim Okulu'nda 12 yıl, daha sonra İzmir'de öğretmenlik yaptıktan sonra emekli oldu. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan sanatçı, 71 kişisel sergi açtı. Çok sayıda yarışma ve 121 karma sergiye katılan Serbest'in yapıtları yurtiçi, yurt dışı özel ve resmi koleksiyonlarda yer alıyor.
(MAD-MAD-Y)

25.12.2012 15:42:25 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT