1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Rektörlükten "kampüste Kan Akıyor" Haberine Açıklama Van

Rektörlükten "kampüste Kan Akıyor" Haberine Açıklama Van

Rektörlükten kampüste Kan Akıyor Haberine Açıklama  Van
A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü, geçtiğimiz pazartesi günü bir gazetede "Kampüste kan akıyor" manşetiyle verilen haberin gerçeği yansıtmadığı ve Van'a büyük katkıları olan üniversitenin

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü, geçtiğimiz pazartesi günü bir gazetede "Kampüste kan akıyor" manşetiyle verilen haberin gerçeği yansıtmadığı ve Van'a büyük katkıları olan üniversitenin karalanmaya çalışıldığına dikkat çekti.
Yapılan açıklamada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü'nün gerçeklerin topluma doğru yansıtılması amacıyla bir açıklama yapma gereği duyulduğu ifade edildi. Açıklamada, "4 Şubat 2013 tarihinde bir yerel gazetede yayımlanan 'Kampüste kan akıyor' başlıklı manşetli haberin içeriği ile başlığı arasındaki fark üniversitemize yönelik bir kasıt olduğu izlenimi doğurmuştur. Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ni karalamaya yönelik bu başlık ve haberde yer alan bazı bilgiler basın ahlak ilkelerine uymayacak niteliktedir. Haberde il genelinde yaşandığı iddia edilen bazı intihar vakalarına Yurt-Kur'a bağlı yurtlarda meydana gelen intihara teşebbüs vakası da eklenerek üniversitemizde çok sayıda öğrencinin intihar ettiği (öldüğü) iddia edilmiştir. Haberde defalarca kullanılan 'intihar etti' sözcüğü kişinin öldüğü anlamına gelmektedir, hâlbuki habere konu olan öğrenci hayatını kaybetmemiş ve hastanede tedavisi devam etmektedir. Gündelik hayatta zaten var olan intihara teşebbüs vakalarından yola çıkarak 'Kampüste kan akıyor' gibi zorlama bir manşet çıkarılması meslek etiğine uymadığı gibi art niyet içermektedir. 'Kan akıyor' denerek sanki üniversitemizde her gün çeşitli olaylarda öğrencilerimiz yaralanıyor ya da ölüyormuş gibi bir hava oluşturulmaya çalışılmıştır ki bu bir iftiradır. Haberde ismi verilmeyen (varlığı şüpheli) bir öğrencinin 'YYÜ'de sorunlar ardı ardına...bitmiyor...!" ifadesine yer verilmiştir. Bu ifadeleri ile üniversitemiz intiharların sebebi gibi gösterilmeye çalışılmıştır, bu bir iftira olup ne maksada hizmet ettiğini anlamakta güçlük çekmekteyiz. Bugün üniversitemiz ülkemizin en sakin, huzurlu ve barış içinde yaşayan kampüslerinden biri olup neredeyse basit kavgalar bile yaşanmamaktadır. İlimizin en önemli kurumlarından biri olan üniversitemizi yapılan haberde her gün kan akan bir yer gibi göstererek karalanması yakışık kalmamıştır. Çünkü üniversitemizin imajının bu tür mesnetsiz saldırılar ile zarar görmesi Van'ı da derinden etkileyecektir. Deprem felaketine rağmen 23 bin öğrencinin eğitim alabilmesi için yönetiminden akademik ve idari personeline kadar büyük çaba harcayan ve ilimize ekonomik, sosyal ve bilimsel anlamda destek sunan üniversitemizin bu tür gerçeğe aykırı, iftira niteliği taşıyan haberlerde adının geçmesi bizi derinden üzmüştür. Basının görevi karalama, iftira atmak değil gerçekleri yazmaktır. Van'ın bütün yerel gazetelerinden beklediğimiz, üniversitemiz hakkında haber yaparken Van'ın, Vanlının menfaatleri için daha dikkatli ve özenli davranılmasıdır" denildi.
(MSA-Y)

06.02.2013 15:05:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT