1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Rektör Korkmaz'dan Svante Cornell'e "hazar Bilim Adamı" Ödülü

Rektör Korkmaz'dan Svante Cornell'e "hazar Bilim Adamı" Ödülü

Rektör Korkmazdan Svante Cornelle hazar Bilim Adamı Ödülü
A+A-

Hazar Strateji Enstitüsü'nün (HASEN) düzenlediği I. Hazar Forumu İstanbul'da gerçekleştirildi. Törende Dr. Svante Cornell, "Hazar Bilim Adamı" ödülüne layık görüldü. Dr. Svante Cornell, ödülünü Kafkas

Hazar Strateji Enstitüsü'nün (HASEN) düzenlediği I. Hazar Forumu İstanbul'da gerçekleştirildi. Törende Dr. Svante Cornell, "Hazar Bilim Adamı" ödülüne layık görüldü. Dr. Svante Cornell, ödülünü Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) Başkanı ve Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz'ın elinden aldı.
İstanbul Four Seasons Hotel'de açılış konuşmaları ile başlayan Forum, Hazar Ödülleri Töreni ile sona erdi. Forumda, "Hazar Devlet Adamı" ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılamadığı törende ödülü, Başbakan adına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ aldı.
Dünyanın dört bir yanından devlet adamları, akademisyenler ve işadamlarının katıldığı Forum, Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Khalef Khalefov, ABD Eski Savunma Bakanı Robert Gates ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açılış konuşmaları ile başladı. Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin yaptığı çalışmalar Forumda büyük ilgi görürken, Prof. Dr. Ramazan Korkmaz ve Ardahan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Söylemez Caspian TV'ye, Hazar Forumu ve Kafkasya Üniversiteler Birliği hakkında bir röportaj verdi.
'HAZAR FORUMU YAŞADIĞIMIZ TOPRAKLARIN BİLGİSİNE SAHİP OLMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞANSTIR'
Hazar Forumu, ödül töreninde konuşma yapan Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, bölgede her geçen gün etkinliğini arttıran Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin ve Hazar Forumu'nun önemine değindi. Bilgiye sahip olanların yaşadıkları topraklara da sahip olacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, "Hazar Forumu bu bakımdan bizler için, bu toprakların bilgisine sahip olmak açısından önemli bir şanstır." diye konuştu. Hazar Forumu'nu gelecek nesillerin faydalanması bakımından bir fidana benzeten Korkmaz, "Çinliler bir fidan diktikleri zaman 'bu fidanı 20 yıl önce dikmeliydik, ancak bu fidanın dikilmesi için ikinci en iyi zaman şimdidir' derler.Bu forum 20 yıl önce gerçekleştirilmeliydi; ancak ikinci en iyi zaman içinde bulunduğumuz zamandır" diyerek Hazar Forumu'nun ve Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin bölge ve dünya açısından önemini vurguladı.
'BÖLGE ÜLKELERİ BÖLGENİN GELECEĞİ ÜZERİNE DÜŞÜNMELİDİR'
Hazar Forumu'na Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı olarak katıldığını belirten Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, KÜNİB'in 8 ülkeden 42 üniversitenin üyeliğine sahip olduğunu belirterek, Birlik hakkında katılımcılara detaylı bilgi sundu. Bölge ülkeleri, üniversiteleri ve sivil toplum kuruluşlarının bölge üzerine düşünmeleri gerektiğini vurgulayan Rektör Korkmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer Asya, Kafkasya ve Orta Asya üzerinde yaşayan ülkeler, topluluklar ve üniversiteler kendi kaderleri üzerine düşünmezlerse geleceklerinden çok emin olamazlar. Bu doğrultuda Hazar Forumu, yaşadığımız topraklar ve geleceğin enerji havzası olan Hazar Havzası üzerine konuşacağımız bir forumdur. Hazar Forumu, bölgenin geleceği üzerine fikir alışverişi yapılmasına imkân veren ve önemli stratejik gelişmeler silsilesinin başladığı çok önemli bir toplantıdır. Bölge ülkelerini, Avrasya coğrafyası ülkelerini ve dünya ülkelerini ilgilendiren çok önemli çıkarımlarda bulunmamızı sağlayacak bir forumdur."
Törende; Anjelika Akbar yılın sanatçısı, Nazmiye Muslu yılın sporcusu ödülüne layık görülürken; Anjelika Akbar'a "Hazar Sanat Ödülü" T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından verildi. Paralimpik Olimpiyatları'nda halter dalında şampiyon olan Nazmiye Muslu'ya ise "Hazar Spor Ödülü" Gürcistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mariam Valishvili tarafından takdim edildi.
Törende Yılın Projesi Ödülü'nü, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kazanırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev'e ödülleri, HASEN Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Ülker ile Türkiye Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı tarafından verildi.
''Kapalı Denizin Derinlikleri'' adlı belgesel film gösteriminin ardından Piyanist Anjelika Akbar'ın müzik dinletisi ile tören son buldu.
(OY-AT-Y)

05.02.2013 09:41:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT