1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Rektör Battal: Biz Bir Şey Yapamıyoruz, Yetki Belediyenindir!

Rektör Battal: Biz Bir Şey Yapamıyoruz, Yetki Belediyenindir!

Rektör Battal: Biz Bir Şey Yapamıyoruz, Yetki Belediyenindir!
A+A-

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) okuyan kız öğrencilerin bazı minibüs şoförleri tarafından taciz edildiği yönündeki iddialar üzerine rektörlük binası önünde eylem yapıp, binayı taşlamaları güvenlik kameralarına yansıdı.


Edinilen bilgiye göre, YYÜ kampüs alanının içerisinde bulunan yurtlarda kalan bir grup öğrenci, kız arkadaşlarının bazı minibüs şoförleri tarafından taciz edildiği iddiası üzerine yurt binalarının bulunduğu alanda toplanarak, rektörlük binasına gelerek eylem yapmış, öğrencilerin arasında bulunan ve yüzleri maskeli bazı öğrenciler ise binayı taş yağmuruna tutmuştu. Yaşanan gerginlik sırasında binanın birçok camı kırılırken, çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri çıkan olaylar sonrası 26 öğrenciyi gözaltına almıştı.


Olay sonrası, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Twitter hesabından öğrencilerine seslendi. Battal, “Biz sadece belediye ve şoförler derneğine bildirebiliyoruz. Hukuken bir şey yapamayız. Bugün tekrar yazacağım. Bu konularla ilgili onlarca yazımız var. Bugüne kadar çözülmedi. Ayrıca hukuki olarak da bu aracın kampüs hattından men davası açacağım. Bizim yetkimizde olsa bir günde çözülecek mesele bunlar. Siz bizim çocuklarımızsınız. Gereken her şey yapılıyor. Bana gerek telefonla, gerek yüz yüze ve gerekse sosyal medya aracılığıyla ulaştınız, ulaşabiliyorsunuz da. Öğrencilerimin yüzü maskeli olan ve niyeti belli olmayan birileriyle asla ayni karede yer almaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu güne kadar hiç bir öğrencime yanlış yaptırmadım, yaptırmam da. Ancak taşkınlık olunca bu durum siz de takdir edersiniz ki bizi de aşıyor. Bana arkadaşlarınız telefonla ulaştı. Ve ben 4-5 kişi temsilen beklesin görüşelim dedim. Yine de tekrarlıyorum. Pazartesi günü bana gelin görüşelim. Sizinle birlikte bütün belediyeyle yapmış olduğumuz yazışmaları göstereyim. Ben öğrencilerimi kimseye ezdirtmem. Size çocuklarım dedim. Ama yüzü kapalı eli taşlı şiddetten yana olanlarla bir araya gelemeyiz. Asla ulaşılmayan değilim olmayacağım. Buradan telefonunu verip görüşen ender kişilerden olduğumu hepiniz biliyorsunuz. Hafta içi personelimizin çocukları bu araçlarla okula gidiyorlar. Hafta sonları 9 -10 yaşında çocuklarımız bu araçlara biniyorlar. Bu güne kadar hiç bir gösteriye müdahale ettirmedik. Ancak taşlı saldırı olunca bizi aşıyor. Buraya da bakmanızı istiyorum. Bu durumlar şoförler cemiyetine, belediyeye ve valiliğe yazıldı. Tekrarlamak istiyorum kesinlikle bizim yetkimiz yok. Bütün yetki belediyede. Taşlı saldırıda bulunan ve olayı başlatanların yüzleri maskeli olduğu ve profesyonelce hareket ettikleri kamera kayıtlarından görülmekte. Biz pazartesinden itibaren yerleşkeye bu araçları sokmazsak ulaşımı nasıl sağlayacağız. Bu konuda yetki belediyemizde. Unutmayın, bizde sizinle aynı yerde yaşıyoruz, ailelerimizin tüm fertleri bu araçları kullanıyor, yolculuk yapıyor. Ayrıca bizim çocuklarımız da bu minibüs ve otobüslere biniyorlar. Yaşadığımız sorunlardan biz de şikayetçiyiz. Hepimiz daha çağdaş ve modern bir ulaşımı hak ediyoruz. Bu üniversite, bu rektörlük hepimizin, ama yüzü maskeli, projektörlere müdahale eden, güvenlikçileri taşla yaralayanlar benim çocuklarım değil” şeklinde ifadeler kullandı

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum