1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Reklam Amaçlı Sms'ler Tbmm Gündeminde

Reklam Amaçlı Sms'ler Tbmm Gündeminde

Reklam Amaçlı Smsler Tbmm Gündeminde
A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şirketlerin vatandaşlara istemi dışında reklam amaçlı gönderdiği SMS yöntemini TBMM gündemine taşıdı. CHP'li Oran, Ulaştırma, Denizc

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, şirketlerin vatandaşlara istemi dışında reklam amaçlı gönderdiği SMS yöntemini TBMM gündemine taşıdı.
CHP'li Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi.
"Türkiye'de 67 milyon GSM abonesine bir yıl içerisinde gelen SMS mesajlarının 1 milyar adedinin reklam içerikli olduğu ve bunun yıllık 19 milyon TL'lik bir ekonomik büyüklüğe denk düştüğü belirtilmektedir" diyen Oran, her iki bakana yönelttiği soru önergesinde, "Tüketicilere 'artık yeter' dedirten bu taciz boyutuna varan irade dışı SMS'lerden ne zaman kurtulacağız? Bu tür reklam mesajlarının, sadece GSM şirketleriyle abonelik işlemi sırasında özel olarak bunu istediğini belirten tüketicilere gönderilmesi sağlanamaz mı?" diye sordu.
Umut Oran, Bakan Ergün ile Bakan Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti: "Tüketicilere 'artık yeter' dedirten bu taciz boyutuna varan irade dışı SMS'lerden ne zaman kurtulacağız?. Bu tür reklam mesajlarının, sadece GSM şirketleriyle abonelik işlemi sırasında özel olarak bunu istediğini belirten tüketicilere gönderilmesi sağlanamaz mı? Bu yönde önleyici ve tüketicileri koruyan hükümler içeren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı ne zaman yasalaşacak? Bu tasarının TBMM Genel Kurulu'nda öne alınması için girişimde bulundunuz mu?, GSM operatörlerinin ticari şirketlere 500 bin adet SMS'i 25 bin TL karşılığında sattıkları bilgisi doğru mudur?"
(HE-ERG-HO-Y)

30.01.2013 13:56:16 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT