1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar
A+A-

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar, Regaip Kandilinde Yapılacak İbadetler, Regaip Kandilinde neler yapılmalı?, Regaip Kandil namazı nasıl kılınır?, Regaip Kandili duası ve tüm detaylar haberimizde..

REGAİP KANDİLİNİN ÖNEMİ

1 Mayıs Perşembe gününün işçi bayramı olmasından ziyade Regaip Kandilinin de 1 Mayısa denk gelmesi aslında bu günü bizler için çok önemli Kılıyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v) beş gece de duaların geri çevrilmediği kabul edildiği gecelerden biri olan Recep ayının ilk gecesi yani  Regaip Kandili bizler için çok önemli bir yer kaplıyor. Bu geceyi güzel değerlendirmeli hatalarımızdan arınmak Allah’a bir adım daha yaklaşmak için dualar etmeliyiz. Bildiğiniz gibi yarına bile çıkacağımızın garantisi yokken, bir sonraki Regaip Kandilini göremeyeceğimiz düşüncesi ile bu geceyi dolu dolu geçirmeliyiz. Bu içeriğimizde sizler içinRegaip Kandilinde okunacak dualar yapılacak ibadetlerden biraz bahsedeceğiz..

REGAİP KANDİLİNDE OKUNACAK DUALAR

Regaip Kandilini dolu dolu geçirmek için Allah’a yönelmeli ve ona dua etmeliyiz. Şüphesiz o dualarınızı duyan ve kabul edendir. Regaip Kandilinde okunacak duayı sizler için paylaşıyoruz..

REGAİB KANDİLİ DUASI

Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allahım (peygamberimiz) Hz.Muhammed’e ve aline (evladu iyaline) salatu selam ve esenlikler eyle )

Ya Rabbi! Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden,
Korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırız.
Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi!
Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalblerini yumuşatmak
murad ediyorsan,
bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalblerini yumuşat
ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!

Ey kalbleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı!
Bizim kalblerimizi de, onların kalblerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun
güzelliklere çevir! Ya Rabbi!

Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver
ve lutfedeceğin bu kabiliyetleri
senin rızan yolunda kullanmayı
bizlere nasip eyle ya Rabbi!

Sen bizlere peygamberleri donattığın sıfatları lutfet lakin biz lutfedeceğin bu sıfatları tefahur vesilesi yapmayalım ve hep kendimizi sıfır görelim ya Rabbi!

Cümlemize vicdan genişliği lutfet
Kalplerimize inşirah bahşet
Bizleri kollektif şuura sahip kullarından kıl
Ve bizleri müttakilere rehber eyle ya Rabbi!

Ey yüceler yücesi olan Allahım
Biz ümmeti Muhammedin dağınıklığını gider
Bize ve ülkemize birlik ve dirlik ver
Bütün dünyaya da huzur ve barış nasibeyle..
Kalplerimizi birbirene ısındır ve
Bizleri birbirimize sevdir
Dünyanın dört bir tarafında hizmet eden kardeşlerimizi
Bizlerle beraber ihlas-ı etemme muvaffak kıl ya Rabbi!

REGAİP KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER

3 Aylardan biri olan Recep Ayının ilk gecesi olan Regaip kandili dualarımıza ve ibadetlerimize vesile olması için bizlere gönderilmiştir. Biz de bu günü iyi değerlendirmeli ve Allah’a yönelmeliyiz. Regaip Kandilinde yapılacak ibadetleri sizler için listeledik..

  • Öncelikle Yaptığımız hatalardan dolayı Tövbe etmeli ve pişmanlığımızı Allah’a en içten duygularımızla dile getirmeliyiz.
  • Salat ü selâm okumak: Peygamberimiz (S.A.V.)’e salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” demeliyiz.
  • Yüce Yaratıcının bizlere son mesajı olan Kur’an-ı Kerîm okumalı veya okuyanları dinlemeliyiz.
  • İbadetlerin en güzeli şüphesiz namazdır. Bugünde bol bol Namaz kılmalıyız.
  • Eğer imkanımız var ise oruç tutmalıyız.
  • Kavga veya dargın olduğumuz kişilerle barışmalıyız.
  • Ailemizin, büyüklerimizin akraba ve arkadaşlarımızın kandilini kutlamalıyız.

REGAİP KANDİLİNDE ORUÇ TUTMAK – NASIL NİYET EDİLİR?

Şüphesiz oruç tutmak en zor ve sevabı en çok ibadetlerden biridir. Bu özel günde oruç tutmak da Allah için yapacağımız önemli ibadetlerden biridir. Peki Regaip kandilinde oruç tutmak için nasıl niyet edilir?. “Niyet ettim Allah rızası için yarın ki regaip kandili müstehap orucunu tutmaya” diye niyet ederek orucumuzu tutarız.

REGAİP KANDİL NAMAZI NASIL KILINIR?

Regaip kandilinde kılmamız gereken namaz 12 rek’attir.

Her rek’atta Fatiha Suresinden sonra 3 kadir suresi ve 12 adet ihlas sureleri okunur. Her iki rek’atta bir selam verilerek 12 rek’at namaz kılınır. 12.rek’at kılınıp selam verildikten sonra yerinden kalkmadan 70 kere ‘ Allahumme salli ala Muhammedinin nebiyyil ummiyyi ve ala alihi’ denr ve Sonra secdeye varılır. Secdede 70 kere ‘ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi’ denir.

Sonra secdeden kalkılarak ettahiyyatta oturulur. Ve 70 kere ‘Rabbiğfir ve erham ve tecavez ta’lemü’ denir. Daha Sonra tekrar secdeye gidilir. Secdede 70 kere ‘ subbuhun kuddusun Rabb-ul melaiketi verruhi’ denir., Daha sonra dua edilir.. ( İhya ulumuddin, Bedir yayınları, 1974, c:1, s:555)

Regâib namazını cemaatle kılmak bid’attir. Zaten terâvihten başka hiçbir nâfile namaz cemaatle kılınmaz.

REGAİP KANDİLİ MESAJLARI

- Regaib kandiliniz mübarek olsun! Kalpleriniz imanla dolsun!

- Regaib kelimesi bolluk, bereket, fazilet anlamına gelir. Bu gece Allah’ın lütuflarının bol bol verildiği bir gecedir ve üç ayların ilk kandil gecesidir. Hayırlı olsun.

- Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak sağanak yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların seni sırılsıklam etmesi dileğiyle kandilin mübarek olsun Size karanfilin sadakatini, sümbülün bağlılığını, menekşenin tevazusunu, lalenin gururunu, leyleğin saadetini versek, bize de dua eder misiniz? Kandiliniz mübarek olsun.

- Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle. Nice kandiller.

-Yağmurun toprağa hayat verdiği gibi dualarında hayat bulacağı bu gecede dua bahçesinde yeşeren fidan olmak dileğiyle kandiliniz mübarek olsun.

- Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek Regaib kandilinizi kutlarım Allah’a emanet olun. Güzel kandiller.

A+A-

HABERE YORUM KAT