1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Reddaway, Malatya Belediye Başkanı Çakır'ı Ziyaret Etti

Reddaway, Malatya Belediye Başkanı Çakır'ı Ziyaret Etti

Reddaway, Malatya Belediye Başkanı Çakırı Ziyaret Etti
A+A-

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Malatya'ya gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Büyükelçi Reddaway, Birleş

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Malatya'ya gelen İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı makamında ziyaret etti.
Ziyarette konuşan Büyükelçi Reddaway, Birleşik Krallık ile Türkiye'nin yakın ilişkiler içinde olduğunu belirterek, "İki ülke, son zamanlarda karşılıklı olarak Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve diğer devlet bakanları nezdinde gerçekleştirilen ziyaretler çerçevesinde gerçekten son derece sıcak ve yakın ilişkiler yürütmekte" diye konuştu.
Reddaway, Malatya'nın ünlü kayısısının bütün dünyada olduğu gibi Birleşik Krallıkta da iyi bilindiğini belirterek, "Bugünkü ziyaretim ve temaslarım, bu alanda yapabileceğimiz işbirliği ve ortaklıklar için daha fazla bilgi toplama üzerinedir. Bu temaslarımın ardından ilk önceliğim bu diyalogda ortaya koyduğumuz noktaların detaylarının daha da geliştirilerek gerçekleştirilebilmesini sağlamak olacaktır" dedi.
Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise Büyükelçi Reddaway'ı Malatya'da görmekten ve ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, "Gerçekten son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin daha sağlıklı gittiğini görüyoruz. İngiltere'nin AB konusunda Türkiye'ye karşı her zaman destekçi bir tutum izlemesi bizleri son derece mutlu ediyor. Uluslararası birçok konuda da görüşlerinin birbirine yakın olması bu dostluğu pekiştiriyor. Bunun çok daha ileri noktalara taşınmasını arzu ediyoruz" dedi.
Başkan Çakır, Malatya'nın İngiltere'de de tanınan ve bilinen bir şehir olmasını gönülden arzu ettiklerini belirterek, "Malatya, inşallah gelişimini büyük şehir statüsüyle çok daha hızlı bir şekilde sürdürecek. Hem sanayi, hem şehircilik anlamındaki gelişmesi, büyük şehirle birlikte daha da hız kazanacak. Bölgenin daha hızlı büyüyen, gelişen bir merkezi haline dönüşecek" diye konuştu.
Ziyaretin anısına Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından Büyükelçi David Reddaway'a kristal kayısı ve kayısı hediye edildi.
(NA-Y)

21.02.2013 14:08:40 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT