1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ramazan Ayında Bin 201 İş Yeri Denetlendi

Ramazan Ayında Bin 201 İş Yeri Denetlendi

Ramazan Ayında Bin 201 İş Yeri Denetlendi
A+A-

Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Ramazan ayının gelişi ile birlikte şu ana kadar bin 201 iş yerinin denetlendiğini belirterek, 16 iş yerine ise idari para cezasının kesildiğini söyledi.


Konu ile ilgili makamında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Fevzi Altuner, tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla gıdanın üretimi, paketleme, dağıtım, depolama, satış ve tüketime kadar olan tüm aşamalarında sıkı denetimler yaptıklarını belirtti. Vatandaşların sağlıklı gıdaya erişebilmelerini sağlamak amacıyla ildeki tüm gıda işletmelerinin gıda güvenilirliği ve asgari teknik ve hijyenik açıdan rutin olarak gözlem altında tutulduğunu anlatan Altuner, “Her yıl Bakanlığımızın ulusal çapta hazırladığı ‘Gıda Kontrol Planı’ çerçevesinde denetimler yapılmakta ve plan dahilinde numuneler alınmaktadır. Ayrıca doğrudan yapılan ihbar ve şikayetler ile Alo 174 Gıda Hattı’na yapılan başvurular doğrultusunda denetimler gerçekleştiriyoruz. Gerektiği durumlarda numuneler alınarak, ilgili laboratuvarlara gönderilerek gerekli analizleri yapılmaktadır” dedi.

“16 İŞLETMEYE İDARİ PARA CEZASI UYGULANMIŞTIR”
Ramazan ayının ilk günlerinden itibaren gıda güvenilirliği konusunda başta ekmek fırınları, pastaneler, unlu mamul üretimi yapan işletmeler, lokanta, restoranlar, şeker ve şekerli ürünler üreten işletmeler olmak üzere tüm gıda işletmelerinde denetim ve kontrol faaliyetlerini titizlikle sürdürdüklerini anlatan Altuner, “2015 yılının ilk altı ayında rutin olarak yapılan denetimlerde 738 adet satış-toplu tüketim yeri ile 350 adet üretim yeri denetlenmiştir. Ayrıca Alo 174 Gıda Hattı’na yapılan ihbar ve şikayetler kapsamında 113 işletme denetlenmiştir. Toplamda bin 201 işletme denetime tabi tutulmuştur. Denetimler esnasında işletmelerde alınan numuneler ile kaçakçılıkta yakalanan gıda ürünlerinden alınan numuneler olmak üzere toplam 376 adet numune alınarak analiz için yetkili laboratuvarlara gönderilmiştir. Gelen sonuçlar ilgili kurum ve kuruluşlara iletilerek, 16 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır. Tüketicilerin güvenilir gıdaya erişebilmelerinin sağlanabilmesi için bir olumsuzluk tespit etmeleri halinde bu durumu öncelikli olarak Alo 174 Gıda Hattı’na bildirmeleri veya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl ve ilçe müdürlüklerimize bizzat iletmeleri büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum