1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Putin: "günümüz Dünyasında 'kibar Kuvvet'e Dayalı Diplomasi Hamleleri Önceliklidir" Moskova

Putin: "günümüz Dünyasında 'kibar Kuvvet'e Dayalı Diplomasi Hamleleri Önceliklidir" Moskova

Putin: günümüz Dünyasında kibar Kuvvete Dayalı Diplomasi Hamleleri Önceliklidir  Moskova
A+A-

"10 Şubat Diplomatlar Günü" kutlamaları kapsamında Rus diplomatlarla bir araya gelen Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Günümüz dünyasında 'kibar kuvvet'e dayalı diplomasi hamleleri önceliklidir. Bu şeki

"10 Şubat Diplomatlar Günü" kutlamaları kapsamında Rus diplomatlarla bir araya gelen Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Günümüz dünyasında 'kibar kuvvet'e dayalı diplomasi hamleleri önceliklidir. Bu şekilde çalışan Rus diplomatları Rusya'nın dünya üzerindeki şöhretini en iyi minvalde arttıracaklar" dedi.
Rusya'da 2002 yılında Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kararı ile yürürlüğe giren "10 Şubat Diplomatlar Günü" kutlamaları kapsamında dün Moskova'da Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımıyla bir etkinlik yapılmıştı. Bugün de Devlet Başkanı Vladimir Putin, kutlamalar çerçevesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı çalışanlarıyla bir araya geldi. Rusya'nın güncellenen dış politika müfredatını ve Rus diplomasisinin yeni şeklini anlatan Putin, "Milletlerarası ilişkilerde şeffaflık ve istikrarı temin edecek adımlar atmalıyız. Küresel bir güvenlik sistemi inşa etmeliyiz. İhtilafların hızla yükseldiği günümüz dünyasında tüm krizleri müzakere ile halletmek için çalışmalı ve bunun mücadelesini vermeliyiz" dedi.
Milletlerarası hukukun sadece sözde bir varlık olarak değil, BM nezdinde ihtilaflara çare olacak bir teşebbüs olması gerektiğine dikkat çeken Putin, klasik diplomasi usullerinin tamamen tarih olduğunu ve Rus diplomatların küresel iktisat ile içli dışlı olarak 'kibar kuvvet'i kullanmaları gerektiğini ifade etti. "Günümüz dünyasında 'kibar kuvvet'e dayalı diplomasi hamleleri önceliklidir. Yani, ekonomik gelişmeleri ve ümit vaat eden piyasa ilişkilerini destekleyen diplomatik misyonlar ile çalışmak elzemdir. Ekonomik projeler, iktisadi ilişkiler ve işbirliklerini teşvik eden ve geliştiren 'kibar kuvvet diplomasisi' Rus diplomatların şiarı olmalıdır. Bu şekilde çalışan Rus diplomatları, Rusya'nın dünya üzerindeki şöhretini en iyi minvalde arttıracak ve Rus dilini saygı gören bir yere getireceklerdir" diye konuştu.
Putin, bazı Rus diplomatları nişan takarak mükafatlandırdı.
(CTŞ-CC-D)

11.02.2013 17:52:21 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT