1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Psikolog Gurbet Tanış Bozkurt:

Psikolog Gurbet Tanış Bozkurt:

Psikolog Gurbet Tanış Bozkurt:
A+A-

Yozgat Özel Şifa Hastanesinde görev yapan Psikolog ve NLP Uzmanı Gurbet Tanış Bozkurt, psikolojik sıkıntı ve sorunlar karşısında yaşanılan çaresizlik günümüz insanlarının en büyük problemlerinden biri

Yozgat Özel Şifa Hastanesinde görev yapan Psikolog ve NLP Uzmanı Gurbet Tanış Bozkurt, psikolojik sıkıntı ve sorunlar karşısında yaşanılan çaresizlik günümüz insanlarının en büyük problemlerinden biri olduğunu belirterek, insanların psikolog ve psikatrislere karşı tutumları değişmeye başladığını, bir uzmandan destek almak artık uygarlığın simgesi haline geldiğini söyledi.
Yozgat Özel Şifa Hastanesi Psikoloğu ve NLP Uzmanı Gurbet Tanış Bozkurt, insan yaşamının her zaman olumlu olaylarla seyretmediğini, çoğu zaman olumsuz etkiler yaratan olayların içerdiğini ifade ederek, " Bu olayların etkisi zihinsel ve duygusal yaşantımız ile davranışlarımızda olumsuzluklar yaşamamıza, denge süreçlerimizin bozulmasına neden olabilir. İnsanlar genelde, çözümleyici ya da iyileştirici bir süreci sağlıklı ve etkili bir şekilde ortaya koyabilmek için ise psikolog ve psikatrislere ihtiyaç duyarlar" dedi.
Psikolojik sıkıntı ve sorunlar karşısında yaşanılan çaresizlik günümüz insanlarının en büyük problemlerinden biri olduğunu vurgulayan Bozkurt, "Birçok psikoloji terimi dilimize yansımıştır. Depresyondayım, panik atak geçiriyorum, yükseklik fobim var, sınav kaygısı yaşıyorum gibi. Günümüzde insanların psikolog ve psikatrislere karşı tutumları değişmeye başlamıştır. Bir uzmandan destek almak artık uygarlığın simgesi haline gelmiştir. Sorun farkedildiği an destek arayışı içine girilmelidir.Geçmesini beklemek ya da kendi başına sorunu ortadan kaldırmaya çalışmak daha büyük sıkıntılara yol açabilir, tedavi sürecini uzatabilir. Örneğin boşanmanın sebeplerinden birisi de eşlerdeki sinir patlamalarıdır. Zamanında çözümlenmemiş problemler birikerek içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Geçmişte farkedilmekte fakat kendiliğinden düzelir diye beklenmektedir. Genellikle düzelmediğini hatta gittikçe büyüdüğünü gören eşler boşanmanın eşiğindeyken bir yardım arayışı içine girmektedirler. Tabi bu noktada da müdahale güçleşmektedir. Kalp kırıklıkları ve pişmanlıklarla mücadele etmek oldukça zor bir hal alır" diye konuştu. .
İnsanların psikolojik yardım almasının gayet doğal olduğunu vurgulayan Psikolog Bozkurt, "İnsanlarımız, kendimi sık sık karamsar, yalnız ve umutsuz hissediyorum. İstediğim düzeyde bir ilişki yaşayamıyorum, sürekli birbirimizi anlamadığımızı söylüyoruz. Ders çalıştığım halde başarılı olamıyorum,motivasyon problemi yaşıyorum. Kafama takılan saçma düşünceler hayatımı olumsuz etkiliyor. Kendime güvenimi nasıl arttırabilirim. Stresle ve öfkeyle nasıl baş edeceğimi bilmiyorum. Çabuk sinirleniyorum, öfkeme o an hakim olamıyorum. Evlilikle ilgili sorunlar yaşıyorum. Çocuğuma sınır koymakta zorlanıyorum. Çocuğum çok zeki ama okulda başarılı olamıyor. Çocuğum 5 yaşından büyük ama hala altına yapıyor. Çocuğumu kreşe hangi yaşta göndermeliyim? Başını duvara vuruyor, nasıl engel olabilirim? Çok inatçı, her dediği yapılsın istiyor, ne yapabilirim? Yapmalı mıyım? Yatağını ne zaman ayırmalıyım? Ders çalışmayı sevmiyor, nasıl ders çalışmasını sağlayabilirim gibi konularda bir psikologdan destek alabilir. Alınan bu desteklerle farkına varmadan yaptığınız hataları görme ve düzeltme olanağı bulursunuz. Çocuğunuzla oyun oynamayı ve ona herhangi bir şeyi doğru yöntemlerle öğretmeyi öğrenirsiniz. Yaşına göre hangi oyun ve oyuncakları tercih etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemle ilgili gerekli bilgileri ve bu dönemlerde dikkat etmeniz gereken konuları öğrenirisiniz" diye konuştu.
(ÖE-AÖ-Y)

14.02.2013 10:31:22 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT