1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Prof. Dr. Aftondil Erkinov, Özbekistan'da Çağatay Dili Ve Edebiyati Üzerine Yapılan Çalışmaları Anlattı

Prof. Dr. Aftondil Erkinov, Özbekistan'da Çağatay Dili Ve Edebiyati Üzerine Yapılan Çalışmaları Anlattı

Prof. Dr. Aftondil Erkinov, Özbekistanda Çağatay Dili Ve Edebiyati Üzerine Yapılan Çalışmaları Anlattı
A+A-

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü, "Özbekistan'da Çağatay Dili ve Edebiyatı Üzerine Yapılan Çalışmalar" konulu bir konferans düzenledi. Kültür Mer

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü, "Özbekistan'da Çağatay Dili ve Edebiyatı Üzerine Yapılan Çalışmalar" konulu bir konferans düzenledi.
Kültür Merkezi'nde verilen konferansa, Özbekistan Milli Üniversitesi ve Şarkşinaslık Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Aftondil Erkinov konuşmacı olarak katıldı.
Konfaransta, Timurlular Devleti'nden itibaren Çağatay dili ve edebiyatının doğup geliştiği Orta Asya, Hindistan, Afganistan ve İran gibi bölgelerin tarihi, coğrafyası, sosyal ve iktisadi durumu, Timurluların kültür, sanat ve bilim faaliyetleri, bu alanlarda yetiştirdiği bilim ve sanat adamları tanıtıldı.
Timurluların Osmanlı Devleti ile olan münasebetleri, Osmanlı şiir ve mimarisine olan etkilerini de anlatan Erkinov, özellikle 1991'den itibaren Özbekistan'da, Çağatay dili, tarihi ve edebiyatı ile Ali Şir Nevai'yi ilgilendiren divan, ansiklopedi, antoloji ve sözlük çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. Aftondil Erkinov, konuşmasında, Ali Şir Nevai'ye ait yeni bir Divan'ın yakında kendisi tarafından Özbekistan'da yayımlanacağı müjdesini de verdi.
Ali Şir Nevai'ye ait yeni Divanı'nın, transkripsiyonu yapılarak Türkiye'de de yayımlanacağı müjdesini veren Erkinov, bu amaçla Atatürk Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünden öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu bir proje ekibi oluşturulduğu bilgisini verdi.
Konferansın sonunda Prof. Dr. Aftondil Erkinov'e, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilaver Düzgün ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.
(AA-AA-Y)

28.12.2012 11:29:47 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT