1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polise 20 gün önce yazı gönderilmiş

Polise 20 gün önce yazı gönderilmiş

Polise 20 gün önce yazı gönderilmiş
A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 20 gün önce ‘polise yönelik saldırı’ uyarısı yaptığı, yazıda örgütlerin susturuculu silah temin etmeye çalıştığı bilgisi de verildiği ortaya çıktı

11 kişinin ölümüyle sonuçlanan Vezneciler saldırısı ile ilgili 81 ilin emniyet müdürlüklerine muhtemel saldırı uyarısı yapıldığı ortaya çıktı.

Zehra Özdilek'in Cumhuriyet'te yer alan haberine göre iki ayrı uyarı notunda, polise yönelik saldırı olabileceği, planlanan saldırılar için susturucu silahların temin edilmeye çalışıldığı bilgisine yer verildi.

Cumhuriyet, Ankara’daki Barış mitinginin kana bulanması ve Taksim’deki canlı bomba saldırısında olduğu gibi dün gerçekleşen Vezneciler patlaması ile ilgili günler öncesinden uyarı yapıldığı bilgisine ulaştı.

'İLAVE TEDBİR ALINSIN'

13 Mayıs 2016 tarihli bilgi notunda, Diyarbakır, Suruç, Ankara, İstanbul ve Gaziantep’te IŞİD’in yaptığı bombalı saldırıların planlayıcısı ve organizatörü olan geçtiğimiz günlerde polis operasyonunda yakalanacağını anlayınca üzerindeki intihar yeleğindeki bombaları infilak ettirip parçalanarak ölen Yunus Durmaz hakkında daha önceki yazılarda bilgilerin iletildiği anımsatıldı.

Durmaz ve sorumluluğundaki hücrelerin polise yönelik saldırı planladığı, saldırılar için susturucu silahların temin edilmeye çalışıldığı, devriye gezilen yerlerde ve araç kontrolü yapılan yerlerde olunacağı iletildi.

Gerekli görülecek yerlerde ilave ek güvenlik tedbirlerinin alınması, tüm görevli personelin uyarılması ve herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi hususunda uyarıda bulunuldu.

4 BÖLGEDE CANLI BOMBA

Yine 81 ile gönderilen 13 Mayıs 2016 tarihli gizli ibareli bir belgede ise başta İstanbul ve Ankara olmak üzere 4 bölgede canlı bomba eylemi planı yapıldığı belirtilerek, PKK/KCK’nın Mayıs 2016 itibariyle Türkiye’nin her bölgesinde, intihar saldırısı, sabotaj, suikast, bombalama, tuzaklama, mayınlama, adam kaçırma gibi toplumsal infial oluşturmaya dönük planlamaları olduğu bilgisine yer verildi.

İstanbul ve Ankara olmak üzere 4 bölgede canlı bomba eylem planlaması bulunduğu ancak planların başarısızlıkla sonuçlandığının bildirildiği notta, Mayıs 2016 ile yeni saldırı planlarının hazırlandığı kaydedildi. PKK’nın keskin nişancılarının İstanbul ve Ankara başta olmak üzere batı illerinin bürokratlarına suikast düzenlenebileceğine dikkat çekilerek, ‘Ölümsüzler Taburu Birimi’ olarak adlandırılan grubun ‘Konya, Ankara, İzmir’ gibi şehirlerde eylem yapamadığı gerekçesiyle eleştirildiği aktarıldı.

KAYNAK: CUMHURİYET

A+A-

HABERE YORUM KAT