1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis kanalizasyon suyu mu sıktı?

Polis kanalizasyon suyu mu sıktı?

Polis kanalizasyon suyu mu sıktı?
A+A-

CHP\'li vekil Tanrıkulu\'ndan gelen iddia vahimdi. Tanrıkulu\'nun iddiasına göre polizin panzerden sıktığı kanalizasyon suyu olabilir.

 

1 Mayıs olaylarında polis tarafından sıkılan tazyikli su için CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan vahim iddia. Tanrıkulu kutlamalar için alana giden gruba sıkılan suyun kimyasal su olup olmadığını sordu.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 1 Mayıs kutlamalarındaki olaylar nedeniyle İçişleri Bakanı Muammer Güler’i istifaya çağırdı.
 
Tanrıkulu, “Onlar gibi düşünmeyen herkesin marjinal diye yaftalanması, AKP’nin ileri demokrasi anlayışının gaz halidir” dedi.Tanrıkulu, 1 Mayıs olaylarının Meclis gündemine gelmesi için hazırladığı önergeyle Güler’e sorular yöneltti. 
 
Tanrıkulu, “Polis, tüm yasal organizasyonları marjinal grup olarak nitelendirmektedir. Demokratik bir hak olan yasal gösteri ve yürüyüşlerde Emniyet güçleri tarafından orantısız güç kullanımı sonucu biber gazından hayatını kaybeden insanların olduğu ülkemizde yine insanlık onuruna yakışmayan hareketler yaşanmaya devam ediyor” dedi. Tanrıkulu, Güler’e şu soruları yöneltti:
 
KANALİZASYON SUYU MU?
 
“1 Mayıs İşçi Bayramında polise müdahale yetkisini kim verdi? TOMA’lardan insanlara sıkılan sularda kimyasal madde var mıdır? Sular kanalizasyon veya kuyu suyu mudur? Avrupa’da yaşanan benzer olaylarda bakanlar istifa ederken, İçişleri Bakanı olarak istifa edecek misiniz? Marjinal gruplar diye tanımladığınız gruplar hangileridir? Sivil toplum kuruluşlarını marjinal, menfi, ılımlı vesaire gibi tanımlarla fişlemekte misiniz? Tüm yurtta 1 Mayıs dahilinde kaç litre biber gazı kullanılmıştır? Biber gazı kullanımından ve yakın fiziksel müdahale sonucu yaralanan vatandaşlarımızın sayısı nedir? İstanbul başta olmak üzere 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarında kaç kişi hangi gerekçelerle gözaltına alınmıştır? Gösteri ve yürüyüşlerde demokratik taleplerini ortaya koyan vatandaşlarımız polis kameraları tarafından tespit edildikten sonra baskı ve yıldırma politikalarına maruz bırakılmakta mıdır? Polis kameraları tarafından görüntülendikten sonra fişlendiği iddiaları doğru mudur?”
*İnternetHaber
A+A-

HABERE YORUM KAT