1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis, işkenceyle Kürtlere soruyor: Ne yaptı lan bu devlet size?

Polis, işkenceyle Kürtlere soruyor: Ne yaptı lan bu devlet size?

Polis, işkenceyle Kürtlere soruyor: Ne yaptı lan bu devlet size?
A+A-

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde özel harekat timlerinin 5 Ağustos'ta bir şantiyeye yaptığı baskında gözaltına aldığı inşaat işçilerine yaptığı baskı ve kötü muamelenin görüntüleri ortaya çıktı.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde özel harekat timlerinin 5 Ağustos'ta bir şantiyeye yaptığı baskında gözaltına aldığı inşaat işçilerine yaptığı baskı ve kötü muamelenin görüntüleri ortaya çıktı. Bir özel harekat timinin, yüz üstü elleri arkadan bağlanmış ve yan yana dizilmiş işçilere, "Ne yaptı lan size bu devlet? Hepinizi tanıyorum ben. Kim ki hainlik yapıyor karşılığını görecek. Türk'ün gücünü göreceksiniz" şeklinde tehditler savurduğu görülüyor.

Dicle Haber Ajansı’nın Nedim Türfent imzasıyla geçtiği habere göre, Yüksekova’da özel harekat timlerinin 5 Ağustos’ta Selahattin Eyyubi Havalimanı’nın kuzeyinde özel bir şantiyeye yaptığı baskında 52 kişi gözaltına alınırken, baskın sırasında yapılan işkence görüntüleri ortaya çıktı. Baskında aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 52 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 46’sı götürüldükleri emniyette serbest bırakılırken, 6 kişinin ise bugün adliyeye getirilmesi bekleniyor.

Serbest bırakılan işçilerin gözaltında işkenceye maruz kaldığı belirtilirken, maskeli özel harekat timlerinin zırhlı araçlarla şantiyeyi basmasının ardından orada bulunan onlarca inşaat işçisine yaptığı kötü muamele ve tehditler kameraya alınmış.

Öte yandan Hakkari Valiliği, basına servis ettiği fotoğraflarda, baskın sırasında çok sayıda mühimmatın ele geçirdiğini ileri sürmüştü. Ancak, görüntülerde polislerin kendi silahları dışında hiçbir mühimmat bulunmuyor.

Devlet: Soruşturuluyor
Hakkari Valiliği konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Çeşitli yazılı ve görsel medya organlarında yer alan ve İlimiz Yüksekova İlçesinde çekildiği iddia edilen görüntülerle ilgili olarak Valiliğimizce ivedilikle geniş çaplı inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur ” dedi.

Başbakanlık da bir açıklama yaptı ve sözkonusu görüntülerle ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Başbakanımız terörle mücadele operasyonları çerçevesinde vatandaşlarımızın yere yatırıldığı bir görüntünün sosyal medyada dolaşıma girmesi üzerine İçişleri Bakanlığı’na derhal gerekli incelemenin yapılması talimatını verdi” ifadeleri kullanıldı.

DİHA bir kez daha engellendi
Daha önce Suruç katliamındaki görüntüler bahane edilerek sansürlenen birçok haber sitesinden biri olan Dicle Haber Ajansı’nın yeni internet sitesi, bu kez de, özel harekat timlerinin bu görüntülerini haberleştirmesi üzerine erişime engellendi.  DİHA ayrıca, Diyarbakır’dan kalkan ve Irak’taki PKK kamplarını vuran savaş uçaklarına ait görüntüleri paylaştığı için de mahkeme kararıyle sansürlenmişti. DİHA’nın son adresi ise diclenews.org oldu. / Kaynak: ZETE

 

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum