1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. PKK Musul operasyonuna katılacak mı?

PKK Musul operasyonuna katılacak mı?

PKK Musul operasyonuna katılacak mı?
A+A-

PKK Musul operasyonuna katılacak mı? Peşmerge komutanı Avni, PKK'nın Musul'u kurtarma operasyonuna katılacağı iddiasını yalanladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Konseyi Üyesi ve Peşmerge Komutanı Ali Avni, PKK'nın Musul'u kurtarma operasyonuna katılmasının mümkün olmadığını belirterek, "Bölgede tehlikeli bir silah haline geldiler. Kürtler dışında farklı ülkeler için kiralık tetikçi gibi çalışıyorlar" dedi.

MÜMKÜN DEĞİL
Avni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "PKK, sosyal medya üzerinde Musul'u kurtarma operasyonuna katılacağını söylüyor ancak böyle bir durum mümkün değil. Onların sahası Şengal (Sincar) veya Musul değil. Daha önce de bunu birçok defa dile getirdik. PKK, İran ve İbadi hükümetinin amaçları doğrultusunda Şengal'de kalıyor, Kürtler için değil" ifadelerini kullandı.

PKK'nın İran'ın silahşörlüğüne soyunduğunun altını çizen Avni, "Kürdistan hükümetinin bölgede ilerleme kaydetmesini manipüle etmek için, PKK ve diğer milis örgütler öne sürülüyor. Bunun yanında uzun vadeli bir hedef doğrultusunda İran, PKK'nın o bölgede kalmasını istiyor. Tahran, Şam ve Beyrut'taki müttefiklerine karadan lojistik destek sağlamak için Şengal ve Musul'u elinde tutmak istiyor. Bu yüzden İran her ne pahasına olursa olsun, PKK'nın Rojava (Suriye'nin kuzeyi) ve Kürdistan bölgesinin sınırlarını kontrol etmesini planlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

IŞİD İLE MÜCADELE ALTINDA BÖLGEYE ÇOK SAYIDA ÖRGÜT GELDİ

IKBY Tartışmalı Bölgelerden Sorumlu Bakanı Nasrettin Sait ise DAEŞ ile mücadele adı altında bölgeye çok sayıda milis ve illegal örgütün geldiğini hatırlatarak, "PKK, bölgede kalıp, kamp kuracağına dair herhangi bir bilgilendirme yapmadı ve şu anda bile kimseyi dinlemiyor. DAEŞ'ten dolayı Musul halkının başına büyük felaketler geldi. Eğer bu şekilde devam ederse, DAEŞ sonrası söz konusu örgütler arasında çatışma çıkması yüksek ihtimal" yorumunu yaptı.

Bölge halkının başına başka felaketlerin gelmemesi için PKK ve diğer örgütlerin Sincar ve diğer bölgeleri derhal boşaltması gerektiğini aktaran Sait, istikrar ve güvenliğin temin edilmesi için bunun hayati önemi haiz olduğunu kaydetti.

SİNCAR KAYMAKAMI: İŞGAL ETTİKLERİ HÜKÜMET BİNALARINDAN ÇIKMALARINI İSTEDİK

Öte yandan Sincar Kaymakamı Mehma Halil ise PKK'nın her geçen gün tehlikeli bir duruma dönüştüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şengal'i dahi kurtaramayan, Musul operasyonuna nasıl katılacak? Kendilerinin bu bölgede yeri yok. Birçok defa belirttik. İşgal ettikleri hükümet binalarından çıkmalarını istedik. Burası onların çalışma alanı değil. DAEŞ ile mücadele edip, Yezidileri kurtarmak için yardımda bulundular ancak bu onların burada kalacağı anlamı taşımıyor."​

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT