1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Pirinç Krize Meydan Okuyor

Pirinç Krize Meydan Okuyor

Pirinç Krize Meydan Okuyor
A+A-

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, "2012 yılını dünyada yaşanan krize rağmen yüzde 30'luk bir ciro artışıyla kapattık. 2013 yılını üretimi arttırmaya yönelik yatırımlar yılı ilan ediy

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, "2012 yılını dünyada yaşanan krize rağmen yüzde 30'luk bir ciro artışıyla kapattık. 2013 yılını üretimi arttırmaya yönelik yatırımlar yılı ilan ediyoruz, yeni yıl stratejilerimiz arasında iç pazar payımızı arttırmak da bulunuyor" dedi.
Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Türkiye ve dünyadaki hububat fiyatlarını değerlendirdi. 2011 ve 2012 yılında pirinç üretiminin olumlu hava koşulları nedeniyle arttığını ve bereketli bir dönemin yaşandığını dile getiren Erdoğan, dünya genelinde buğday üretimininse geçen yıla oranla gerilediğini dile getirdi.
Dünya genelinde 2011 yılında 694 milyon ton buğday üretimi gerçekleştiğini 2012 yılında ise yaklaşık 655 milyon ton üretim elde edildiğini belirten Erdoğan, "Mevcut tabloya bakıldığında üretim miktarlarının tüketim miktarını karşılayamayacak ölçüde gerçekleştiğini görüyoruz.
Buğday üretiminde temel sorunun ABD, Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve AB ülkelerinde yaşanan kuraklık olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'deki buğday üretimi hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de 2011 yılında buğday üretiminin 21.8 milyon ton olduğunu dile getiren Mehmet Erdoğan, "Bu yıl geçen yıla göre üretimde yüzde 10'luk bir azalma olacak gibi görünüyor, Türkiye'de de dünyada olduğu gibi buğday üretimi açısından çok verimli bir dönem yaşanmıyor" diye konuştu.
Pirinç üretiminin ise dünyada geçen yıla göre çok az da olsa azalış göstererek 466 milyon tondan 465 milyon tona düşeceğini dile getiren Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, "Ancak tüketim miktarı 457 milyon tondan 466 milyon tona yükselmiştir" dedi.
Türkiye'de ise 2011 yılında 900 bin ton olarak gerçekleşen çeltik üretiminin 2012 yılında bir miktar gerilediğini dile getiren Erdoğan, "TÜİK'in tahminlerine göre 880 bin ton civarı bir üretim gerçekleştirilecek. Buğday üretimindeki düşüş ve pirinçte yaşanan tüketim artışı nedeniyle pirinç fiyatlarında son bir ayda yüzde 10'luk bir artış yaşandı" dedi.
Sezon Pirinç'in, 2012 yılını yüzde 30 ciro artışıyla kapattığını dile getiren Erdoğan, "2012 yılının başında koyduğumuz pazar payını yüzde 30 arttırmak hedefimizi gerçekleştirdik. Avrupa'da yaşanan makro ekonomik dengesizlikler halen devam ediyor. 2013 Yılında yeni yatırım planlamıyoruz ancak üretimi arttırmaya yönelik tevsi yatırımlar planlıyoruz" diye konuştu.
Gıda sektörünün krize en dayanıklı sektör olduğunu dile getiren Mehmet Erdoğan, "Ekonomik dengesizliklerin yaşandığı dönemlerde farklı sektörlerde daralmalar yaşanır. Bu dönemlerde de yatırımcılar özellikle gıda sektörüne yönelir. Çünkü gıda hayati bir ihtiyaçtır" dedi.
Sezon Pirinç, calrose, baldo, basmati, jasmine, osmancık, kırık pirinç, kepekli, risotto, siyah pirinç, kırmızı pirinç olmak üzere 10 pirinç türü ile 22 değişik tarım ürününü yerli ve yabancı tüketiciyle buluşturuyor.
(ÖK-ÖK-E)

18.12.2012 12:39:27 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT