1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Pekinliler Karlı Havayla Rahat Nefes Aldı Cenk Özkömür Pekin

Pekinliler Karlı Havayla Rahat Nefes Aldı Cenk Özkömür Pekin

Pekinliler Karlı Havayla Rahat Nefes Aldı  Cenk Özkömür    Pekin
A+A-

Çin'in başkenti Pekin'de yoğun sis ve kirli havanın ardından yağan karla birlikte insanlar rahat bir nefes aldı. Çin'in orta ve doğu kesiminde bu yılın başından beri dört kez yaşanan yoğun sis dalg

Çin'in başkenti Pekin'de yoğun sis ve kirli havanın ardından yağan karla birlikte insanlar rahat bir nefes aldı.
Çin'in orta ve doğu kesiminde bu yılın başından beri dört kez yaşanan yoğun sis dalgası nedeniyle kente çöken kirli hava, halka sıkıntılı günler yaşattı. İnsan sağlığını tehdit etmesinin yanında günlük hayatı da olumsuz etkileyen yoğun sis ve hava kirliliği, ülke genelinde uçak seferlerinin aksaması ve trafik kazaları gibi birçok olumsuzluğa yol açtı. Pekin, nihayet bu hafta yağan karla birlikte kirli havadan kurtuldu. Kar yağışıyla birlikte sıcaklık düşse de temiz havayı görünce kendilerini dışarı atan Pekinliler, karda gezinti yapmanın ve sokaklarda maske takmadan dolaşmanın tadını çıkarttılar. Kimileri donan göller üzerinde kızak ve patenlerle kayarken, kimileri de kartopu oynayarak güneşli havanın keyfini çıkardılar. Emekli bir Pekinli olan Wang Xiuli, "Hava, soğuk olmasına rağmen çok güzel. Bu yüzden biz de ailece parklara gidip dolaşabiliyoruz. Bahar bayramı da yaklaşıyor. Havalar umarım tatil boyunca da böyle güzel gider" dedi.
Xia Tian adlı öğrenci ise, "Havaların düzelmesine çok sevindim. Geçtiğimiz hafta hava çok sisli ve kirliydi. Maske takmadan dışarıya çıkamıyorduk. Birkaç gündür ise hava soğuk ve karlı. Artık insanlar dışarı çıkabilmeye başladı ve maske takmalarına da gerek kalmadı. Bahar bayramı yaklaştığı için de çok mutluyum" diye konuştu.
(CÖ-CTŞ-CC-D)

07.02.2013 12:42:33 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT