1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pekel'den Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 78. Yıldönümü Mesajı

Pekel'den Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 78. Yıldönümü Mesajı

Pekelden Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilişinin 78. Yıldönümü Mesajı
A+A-

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 78'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Pekel, mesajında, "Türkiye Cumh

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 78'inci yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Pekel, mesajında, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 20. yüzyılın başlarında kadınların sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik haklarını almak için başlattığı mücadeleler hiçbir ülkede sonuç vermemişken, 78 yıl önce Atatürk'ün girişimleriyle kadına seçme ve seçilme hakkını veren ilk ülkelerden biridir. Atatürk, kadın-erkek ayrımcılığına son verecek düzenlemeleri hayata geçirdi. 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, Türk kadınına birçok gelişmiş ülkede görülmeyen kazanımlar sağlamıştır. Türk kadını kabuğunu kırarak, hayatın her alanında önemli roller üstlenmiş, ülkemizin kalkınmasına ve demokrasinin güçlenmesine önemli katkılarda bulunmuştur" dedi.
(TK-MŞ)

05.12.2012 13:25:16 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT