1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pekel'den Katı Atık Açıklaması

Pekel'den Katı Atık Açıklaması

Pekelden Katı Atık Açıklaması
A+A-

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, katı atık bedellerinin usulsüz olduğu yönündeki eleştirelere cevap verdi. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren su faturalarına yansıtılarak alınmaya b

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, katı atık bedellerinin usulsüz olduğu yönündeki eleştirelere cevap verdi.
1 Ocak 2013 tarihinden itibaren su faturalarına yansıtılarak alınmaya başlanan katı atık ücretinin vatandaşlara ekonomik olarak artı bir yük getireceğinin şuurunda olduklarını ifade eden Başkan Pekel, katı atık bedelinin 27/10/2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında alındığını söyledi. Pekel, "Türkiye Belediyeler Birliği ve çeşitli ortamlarda yapılan toplantılarda katı atık ücretinin alınması gerektiği, alınmadığı takdirde kamu zararından bahisle zimmet çıkabileceği görüşü ortaya çıkmıştır" dedi.
Yönetmeliğin 2010 yılında çıkmasına rağmen 2013 yılına kadar Bandırma'da katı atık ücreti uygulamasını ertelediklerini belirten Pekel, "Ancak araştırma çalışmaları kapsamında, bu yönetmeliğin uygulamasıyla ilgili görüş istediğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Koruma Genel Müdürlüğü, 14.06.2012 tarihli yazısıyla katı atık bedelinin alınması gerektiğini belediyemize bildirdi" diye konuştu.
Ocak ayından itibaren faturalara yansıtılan katı atık kullanım bedellerinin rast gele ortaya çıkmadığını söyleyen Başkan Pekel, ilçede 2012 yılında çöp toplama ve çöp konteynerleri için yapılan toplam harcama tutarının 6 milyon 954 bin 243 TL olduğunu, çevre temizlik vergisi ve konuyla ilgili diğer gelirlerin toplamının ise 1 milyon 219 bin 350 TL olduğunu anlattı. Gelir-gider farkının 5 milyon 734 bin 893 TL olduğunu ifade eden Pekel, yıllık 96 TL olarak belirlenen katı atık ücretinin aylık sabit 8 TL olarak su faturalarına yansıtılması kararının komisyon tarafından oy birliği ile kararlaştırıldığını ve kararın belediye meclisinde oy birliği ile alındığını söyledi.
(TK-MŞ)

19.02.2013 17:27:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT