1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Pedagog Sevil Yavuz'dan Ailelere Uyarı

Pedagog Sevil Yavuz'dan Ailelere Uyarı

Pedagog Sevil Yavuzdan Ailelere Uyarı
A+A-

Bu yıl İhlas Koleji tarafından üçüncüsü düzenlenecek olan Altınçağ Konferansı'nın konuşmacılarından olan Sevil Yavuz ailelere önemli tavsiyelerde bulundu. Okul öncesi dönem hakkında açıklamalar yap

Bu yıl İhlas Koleji tarafından üçüncüsü düzenlenecek olan Altınçağ Konferansı'nın konuşmacılarından olan Sevil Yavuz ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.
Okul öncesi dönem hakkında açıklamalar yapan Yavuz bu dönemi çocukların potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri bir dönem olarak nitelendirdi. Bu dönemde çocukların karakteri, psikolojisi ve gelişimi ile ilgili temellerin atıldığını belirten Yavuz, bu dönemdeki eksikliklerin telafisinin zor olduğunu söyledi.
Çocukların karşılaştığı sorunlar karşısında ailelerin bilgiye ulaşma konusunda sıkıntıya düştüğünü belirten Yavuz, "Anne babalar için bir bilgi kirliliği de var internette. Ayrıca bazen çocuk doktorları da çocuk psikolojisi hakkında bilgileri olmasa da bazı konularda yorum yapıyorlar. Aile de saygısından dolayı karşı çıkamıyor. Dolayısıyla gerçek problem tespit edildiğinde geç kalınmış olunuyor."dedi.
Çalışan anne sayısının artmasıyla anaokuluna başlama yaşının değiştiğine değinen Yavuz, artık 3 yaşın altında da çocukların gerekli pedagog desteği alındıktan sonra anaokuluna gönderilebileceğini söyledi.
Çocuklarda özgüvenin gelişiminde annelere büyük görevler düştüğünü ifade eden başarılı pedagog, annelerde mükemmel anne sendromuna rastlanabileceğini vurguladı. Kaygılı olmadan doğallığın ön plana alınması gerektiğine inandığını belirten Yavuz, "Çocuk bazı şeyleri yapacakken, dur sen düşersin, dur sen gitme, dur sen dokunma diye tepki verirsek çocuk kendine güveni hissetmez. Kendini yetersiz hisseder, onu yapamayacağını düşünür" dedi.
Türkiye'deki anaokullarının da beklenen seviyeye ulaşmadığına değinen Yavuz, anaokulu sayısının artması gerektiğini ifade etti. Bu okullardaki ana okulu öğretmenlerine de dikkat çeken Yavuz, "Okul öncesi dönemde, okul öncesi öğretmenleri tam olarak konuya hakîm olmayabiliyorlar. Bu yüzden bazen aileyi telaşlandırmamak için çocuğunuzda bir şey yok, gayet iyi diyorlar."dedi. "Öğretmen bir eksiklik ya da farklılık görüyorsa katiyen aileyi bilgilendirmeli."diyen Yavuz, öğretmenlerin bu konuda çok iyi birer gözlemci ve koruyucu olmaları gerektiğini vurguladı.
Yoğun baskı ve yoğun korumanın da çocukta kötü izler bırakabileceğini anlatan Yavuz, tüm beklentilerin çocuklara yüklenmemesini, çocuğa izin verilerek çocuğun kendi kişiliğini ortaya çıkarmasına zemin hazırlanmasının önemli olduğunu da sözlerine ekledi.
"Altınçağa Öğretmen Olmak" teması altında bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Altınçağ konferansı 16 Mart Cumartesi günü İhlas Koleji Beylikdüzü Kampüsü Konferans Salonu'nda yapılacak. Katılımın ücretsiz olacağı konferans için www.altıncag.org adresinden online kayıt yaptırmak gerekiyor.
(ÖK-ÖK-Y)

18.02.2013 12:15:53 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT