1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Parti üyeliğini sildirenin masrafı devletten

Parti üyeliğini sildirenin masrafı devletten

Parti üyeliğini sildirenin masrafı devletten
A+A-

Vatandaşların istediği dışında gerçekleştirilen siyasi parti üye kayıtlarının iptalinde ödenen masrafları devlet karşılayacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) vatandaşların isteği dışında siyasi partilere üye kayıtlarının iptalinde ‘ilçe seçim kurulu başkanlıklarına’ başvurulmasını yeterli bulan bir karar almıştı. Şimdi ise bu üyelik iptal isteminin ardından kaydının silinmesi için belgelerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesinin ek yük oluşturduğuna ilişkin bir başvuru üzerine YSK, “Seçim kurulu başkanlıklarına yapılan başvuruların posta giderlerinin seçim giderlerinden yani genel bütçeden” karşılanması gerektiğine karar verdi. 

NOTER PAHALI OLUYORDU
Kişilerin isminin isteği dışında partilere üye olarak kaydedilmesine yönelik Yüksek Seçim Kurulu nisan ayında bir karar alarak notere gidilerek siyasi parti üye kaydının silinmesinin ek yük getirdiği, bu nedenle de ilçe seçim kurullarına gidilmesinin yeterli olacağına ilişkin bir karar vermişti. Siirt Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı ağustos ayında YSK’ya bir yazı yazarak, ilçe seçim kurullarına yapılan iptal başvurusunun ardından parti üyelik kaydının silinmesine ilişkin belgelerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilirken ortaya çıkan ‘posta giderlerinin’ genel bütçeden mi yoksa vatandaştan mı alınacağını sordu. 

Bunun üzerine YSK, 4 Eylül günü yaptığı toplantıda konuyu değerlendirdi. Alınan kararda, öncelikle 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 6. maddesine göre aynı zamanda birden fazla siyasi partinin üyesi olamayacağına ilişkin hükmü hatırlatıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından her siyasi partinin sicil dosyasının tutulduğunu belirtilerek, bilgilerin gönderilmesinin de zorunlu olduğuna dikkat çekildi. Siirt Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın yaptığı başvurunun değerlendirildiği kararda, “(Vatandaşların istemi dışında gerçekleştirilen siyasi parti üye kayıtlarının iptali için noter aracılığı ile yapılan başvuruların vatandaşlara ek külfet getirdiği ve daha fazla mağduriyetlerine yol açtığı göz önünde bulundurularak, ilgilinin kimliği ile birlikte ilçe seçim kurulu başkanlıklarına başvurarak kendi isteği olmadan yapılan üyelik kaydının iptalini talep etmesi halinde, ilgilinin kimlik tespiti yapıldıktan sonra, siyasi parti üyelik kaydının silinmesi için belgelerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi) hükmü gereğince İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları'na yapılan başvuruların posta giderlerinin seçim giderlerinden (genel bütçeden) karşılanması gerektiğine oybirliğiyle karar verilmiştir” denildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT