1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. \"Paranız Yoksa Okula Gelmeyin\"

\"Paranız Yoksa Okula Gelmeyin\"

\Paranız Yoksa Okula Gelmeyin\
A+A-

Bursa\'nın İznik ilçesine bağlı Elmalı köyünde iki öğrencinin, köy okulunun temizlik gideri için istenen 10 lirayı veremeyince okula alınmadıkları iddia edildi.

Nergiz (36) ve Yakup Çakar (46) çifti, 11 yaşındaki ikiz kızları Gülşen ve Gülsün Çakar'ın okulun temizlik gideri için istenen 10 lirayı ödeyemeyince okula alınmadıklarını iddia etti. 2001 yılında Gürcistan'dan Türkiye'ye gelin geldiğini anlatan Nergiz Çakar, 4 çocuğundan ikiz olan Gülşen ve Gülsün'e, Candarlı İlkokulu'ndaki öğretmenleri olan S.B.'nin, "Temizlik parasını getirmiyorsanız okula da gelmeyin" demesi üzerine ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade etti. Hizmetlilere ödenecek aidat parasını öğrencilerden istediklerini öne süren gözü yaşlı anne, durumları kötü olduğu için parayı ödeyemediklerini söyledi.

Kızlarına söylenenler karşısında gururlarının incindiğini ifade eden anne Nergiz, "Biz çiftçiyiz. Toprağı ekip biçmek için kredi ile traktör
 aldık ancak hiçbir şey para etmeyince bankaya olan borç çok büyüdü. Traktörümüzü haczettiler. Başımız soktuğumuz ev yıkılmak üzere. Kızlarıma öğretmeni, 'Para yoksa okula gelmeyin' diyebiliyor. Bir öğretmen bunu nasıl söyleyebilir? 3 çocuğum okuyor, bu da her ay 30 lira aidat demek. Ben her ay bu kadar parayı nasıl veririm? Güneydoğu'da yaşayan ailelere devletimiz yardım eli uzatıyor. Biz bu devletin vatandaşı değil miyiz? Bizlere neden yardım etmiyorlar? Eşim ve ben sinir hastası olduk. Büyüklerimizden yardım istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Candarlı İlköğretim
 Okulu Müdürü Ali Çetin Akdağ, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "Olaydan ailenin söylemesiyle dün haberdar oldum. Konuyla ilgili bugün öğretmen arkadaşlarla toplantı yapacağım. Böyle bir ifade kullanılmış mı bilmiyorum. Şayet kullanılmışsa çok yanlış. Bu ifade kime nasıl ve ne şekilde kullanıldı, toplantı sonrasında netlik kaza
nacak" ifadelerini kullandı.

A+A-

HABERE YORUM KAT