1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Panama Belgeleri sızıntısında flaş gelişme

Panama Belgeleri sızıntısında flaş gelişme

Panama Belgeleri sızıntısında flaş gelişme
A+A-

Panama merkezli "off-shore" hukuk danışmanlık şirketi Mossack Fonseca' da çalışan bilgisayar uzmanı, gizli belgeleri sızdırdığı iddiasıyla İsviçre'nin Cenevre kentinde gözaltına alındı.

İsviçre'nin Fransızca yayın yapan Le Temps gazetesi, ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, çok sayıda gizli belgeyi sızdırmakla suçlanan bilgisayar uzmanının geçici olarak gözaltına alındığını yazdı.

SIZINTI ÜST DÜZEY İSTİFALARA SEBEP OLMUŞTU

Cenevre Kantonu Başsavcılığı'nın ise konuyla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ), birçok kişi ve şirketin off-shore yatırım faaliyetlerini ortaya çıkaran "Panama belgeleri"ni yayımlaması, birçok ülkede yolsuzluk soruşturmalarının açılmasına ve bazı üst düzey istifalara sebep olmuştu.

FİNANSAL İŞLEM YAPTIĞI ÖNE SÜRÜLÜYOR

"Panama belgeleri" olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla "off-shore" şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor. Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve "vergi cenneti" olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki "off-shore" şirketlere dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

A+A-

HABERE YORUM KAT