1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Panama belgeleri olay yarattı

Panama belgeleri olay yarattı

Panama belgeleri olay yarattı
A+A-

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de adının karıştığı Panama Belgeleri ile ilgili Rusya'dan son dakika bir açıklama geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada, belgeleri yayınlayan kişilerin kimliği hakkında olay bir iddia ortaya atıldı.

Dünyayı sarsan Panama Belgeleri ile ilgili Rusya'dan sert bir açıklama geldi. Kremlin Sözvüsü Dimitri Peskov, yaptığı açıklamada, belgeler üzerinde çalışan gazetecilerin ABD istihbarat servisinin eski ajanları olduğunu iddia etti.

"Biz bu sözde gazeteciler topluluğunu biliyoruz" diyen Peskov, "Gerçek meslekleri gazetecilik olmayan birçok gazeteci var: ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan birçok yetkili, CIA ve başkaca gizli servislerden ajanlar..." ifadelerini kullandı.

"ANA HEDEF PUTİN VE SEÇİMLER"

Sızdırılan belgelerin Rusya lideri Putin'i hedef aldığını savunan Peskov, "Ana hedef; Putin, Rusya, ülkemiz, istikrarımız ve gelecek seçimler" diyerek, belgelerde Rusya lideri ile ilgili yeni ya da somut bir şey olmadığını öne sürdü.

"BU BİZİM İÇİN ÇOK AÇIK"

Peskov konuşmasının devamında şu ifadelerde bulundu: "Bu Putinofobi öyle bir noktaya vardı ki, doğrusu, Rusya hakkında, Rusya'nın herhangi bir eylemi ya da başarısı hakkında iyi bir şey söylemek tabu haline geldi. Kötü şey söylemek bir zorunluluk, bir çok kötü şey... Söyleyecek kötü bir şey olmayınca uydurmak zorunlu. Bu bizim için çok açık."

PANAMA BELGELERİNDE VLADİMİR PUTİN

Dünyanın gizliliğe en önem veren hukuk firmalarından biri olan Panamalı Mossack Fonseca'ya ait olduğu öne sürülen 11 milyonu aşkın gizli belge sızdırılmıştı. Belgelerde dünya liderleri ve ünlülerin vergi kaçırmak ve para aklamak için hangi yollara başvurduğuna ait kanıtlar olduğu iddia edildi. Belgelerde eb dikkat çeken isim ise Rusya lideri Vladimir Putin oldu.

Belgelerde, Putin'in yakın çevresinde bulunan isimlerin 2 milyar dolarlık bir hacmi yönettikleri görülüyor. Panama Papers'ta Putin'in yakın arkadaşı Sergey Roldugin'in adı öne çıkıyor.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT