1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Palandöken'de 21-22 Ocak 2013 Tarihlerin De Avusturya Kış Turizmi Etkinliği Gerçekleştirilecek

Palandöken'de 21-22 Ocak 2013 Tarihlerin De Avusturya Kış Turizmi Etkinliği Gerçekleştirilecek

Palandökende 21-22 Ocak 2013 Tarihlerin De Avusturya Kış Turizmi Etkinliği Gerçekleştirilecek
A+A-

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) organizasyonu kapsamında Palandöken'de 21-22 Ocak 2013 tarihlerin de Avusturya Kış Turizmi etkinliği düzenlenecek. Konuyla ilgili KUDAKA'dan yapılan yazılı

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) organizasyonu kapsamında Palandöken'de 21-22 Ocak 2013 tarihlerin de Avusturya Kış Turizmi etkinliği düzenlenecek.
Konuyla ilgili KUDAKA'dan yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:
"Türkiye, Avusturya ekonomisi için güvenilir ve önemli bir ortaktır. 2009-2011 yılları arasında Avusturya. Türkiye'ye doğrudan yatırım yapan ülkeler arasında hep birinci sırada yer almıştır. Bu bağlamda en büyük yatırımlar enerji sektörüne, ambalaj ve parakan de satış sektörlerine yapılmıştır. Kış turizmi sektöründe de büyük bir işbirliği potansiyeli bulunmaktadır. Turizm dinlence sektörleri Türkiye için olduğu gibi, Avusturya içinde büyük bir öneme sahiptir. Avusturya Ticaret Müsteşarlığı Ankara Ofisi, Türkiye ve Avusturya arasında ki ticari ilişkileri güçlendirmek için Türkiye'nin kış turizmi potansiyelini ortaya koyan bir sektör raporu hazırlamış olup, bu raporu Avusturya Ticaret Odası'nda ilgili Avusturyalı firmalara sunmuştur. Avusturya'nın turizm sektörü yaz ve kış turizminde faaliyet gösteren yaklaşık 13 bin işletmeden oluşmaktadır. 2010 yılında 1 milyon yatak ile 125 milyon geceleme gerçekleştirilirken, konukların üçte ikisi yurt dışından gelmiştir. Yurt dışından gelen toplam 22 milyon konuğun varışı sayılmıştır (2010 yılında Türkiye'deki varışlar: 28,6 milyon konuk) Avusturya'yı en fazla Almanya'dan, Hollanda'dan, İtalya'dan, İsviçre'den ve Birleşik Krallık Ülkelerinden gelen yabancı konuklar ziyaret etmektedir. Kültür ve kış turizmi sayesinde dünyaca tanınan Viyana, Tirol ve Salzburg en sevilen eyaletlerin başında gelmektedir. Konukların yaklaşık üçte biri Avusturya'ya kış sporları için gelmektedir. Turizm ve dinlence sektöründen 2010 yılında GSMH'nin yüzde 15,1'i (42,8 milyar Avro) elde edilmiştir. Her beş kişiden biri doğrudan veya dolaylı olarak turizm ve dinlence sektörüne bağlantılı bir şekilde çalışmaktadır. Avusturya Büyük elçiliği Ticaret Müsteşarlığı Ankara Ofisi, sektör temsilcilerine sektör raporunda ortaya konulan potansiyeli yerinde göstermek üzere 21 Ocak 2013 tarihinde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının destekleriyle bir kış turizmi etkinliği organize etmiştir. 22 Ocak tarihinde Palandöken, Konaklı ve Ergan kayak merkezlerine teknik geziler düzenlenecektir. Etkinliğe aşağıda isimleri verilmiş olan firmaların yanı sıra Avusturya Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer, Avusturya Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos ve Avusturyalı basın mensupları katılım sağlayacaktır."
(AA-AA-Y)

07.01.2013 18:30:20 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT