1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Pakistan 'keşmir Dayanışma Günü'nü Kutluyor İslamabad
Pakistan keşmir Dayanışma Gününü Kutluyor  İslamabad

Pakistan 'keşmir Dayanışma Günü'nü Kutluyor İslamabad

Pakistanlılar, Keşmir meselesine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Keşmir Dayanışma Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Her yıl 5 Şubat'ta kutlanan Keşmir Dayanışma Günü münasebetiyle ülkenin birç

A+A-
Pakistanlılar, Keşmir meselesine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Keşmir Dayanışma Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutluyor. Her yıl 5 Şubat'ta kutlanan Keşmir Dayanışma Günü münasebetiyle ülkenin birçok şehrinde yürüyüş düzenlendi. Keşmir'in Hindistan tarafında kalan bölgesindeki Müslümanlara destek için gerçekleştirilen etkinliklerde, Keşmirliler'e demokratik hak ve özgürlüklerin verilmesi talebinde bulunuldu.
Öte yandan Keşmir'in bağımsızlık mücadelesinde hayatlarını kaybedenler için Ketta başta olmak üzere birçok yerde şehitleri anma programları düzenlendi.
Pakistan ve Hindistan arasında yaşanan Keşmir sorunu 50 yıldan fazla süredir çözüme kavuşturulamadı. 1947'de Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan savaşın ardından Keşmir'in yüzde 80'i Hindistan tarafında kaldı. Hint yönetimi altındaki bölgede halkın yüzde 90'ını Müslümanlar oluşturuyor.
(HO-Y)

05.02.2013 11:21:44 TSI

HABERE YORUM KAT