1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Paketin ilk maddesi seçim sistemi

Paketin ilk maddesi seçim sistemi

Paketin ilk maddesi seçim sistemi
A+A-

Başbakan Erdoğan, Demokratikleşme Paketi\'ni Başbakanlık\'ta düzenlediği basın toplantısı ile açıklıyor. Paketin ilk maddesi seçim sistemi.

 

Başbakan Erdoğan, Demokratikleşme Paketi'ni Başbakanlık'ta düzenlediği basın toplantısı ile açıklıyor. Paketin ilk maddesi, seçim sistemi ile ilgili. İşte Başbakan'ın seçim sistemi ile ilgili yaptığı açıklama:
 
"Demokratikleşme paketinin bir kısmı yasal düzenleme, diğer kısmı ise idari düzenlemelerle, genelge ile hayata geçebilecek. Yasal düzenleme gerektiren reformlarımızı sıralamak arzusundayım. Çıkaracağımız kanunlarla siyasi hakları daha da genişletiyor tartışmalara son veriyoruz.
 
SEÇİM SİSTEMİ DEĞİŞECEK
Öncelikle seçim sistemini değiştirmek için önemli bir adım atıyor tartışmaya açıyoruz. Mevcut sistemi, özellikle 12 Eylül ardından her zaman tartışma konusu olduğunu biliyoruz. Hemen tüm siyasi partiler de sistemin değişmesi gerektiğini ifade ettiler. Mevcut seçim sistemi yüzde 10 barajı AK Parti'nin getirdiği bir sistem değildir. Bunu bilenlerimiz var, bilmeyenlerimiz var. Biz 2002 seçimlerine girerken bu sistem uygulanıyordu. Yüzde 10 barajı vardı. Partimizi kurarken mevcut sistemin katılımcılıktan uzak olduğunu biz de ifade etmiştik. Geçen yıl da seçim sistemini değiştireceğimizi ortaya koymuştuk.
 
ÜÇ FARKLI MODELİ TARTIŞMAYA AÇIYORUZ
Tüm öneri tavsiye eleştirileri gözden geçirdik. Bir adım atıyoruz. Yeni seçim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda biz üç farklı alternatifi tartışmaya açıyoruz.
 
İlk olarak Yüzde 10 barajıyla devam edebiliriz. İkinci olarak, barajı yüzde 5’e çekip, beşli gruplandırmayla daraltılmış bölge seçim sistemi. Üçüncü olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, dar bölge seçim sistemini getirebiliriz.
A+A-

HABERE YORUM KAT