1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özyönetim İlanına Ömür Boyu Hapis İstemi

Özyönetim İlanına Ömür Boyu Hapis İstemi

Özyönetim İlanına Ömür Boyu Hapis İstemi
A+A-

Sur'da özyönetim ilanı sonrası gözaltına alınıp tutuklanan Belediye Eşbaşkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut'un da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında "ömür boyu hapis" istendi.

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde 14 Ağustos günü 'özyönetim ilan' edilmesine ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Yapılan açıklamaya katılan ve sonrasında yapılan polis operasyonu ile gözaltına alınıp tutuklanan Sur Belediye Eşbaşkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut'un da aralarında bulunduğu 4 tutuklu, 2'si tutuksuz 6 kişi hakkında hazırlanan iddianamede şüphelilerin 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak istediği' iddia edildi.

Yöneltilen bu suçlama doğrultusunda ise haklarında "ağırlaştırılmış ömür boyu hapis" cezası talep edildi.

"PKK'nin öncelikle özerk, daha sonra konfederal ve bağımsız bir devlet kurma amacına yönelik planlamalar yaptığının" iddia edildiği iddianamede, yapılan özyönetim açıklamasının ardından hendeklerin kazıldığı ileri sürüldü. 

İddianamede, yine açıklamanın "insanları şiddete yönlendirdiği", içeriğinin ise Anayasa'ya aykırılık teşkil ettiği ve "Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma" suçunu oluşturduğu savunuldu. 

Hazırlanan iddianame sunulduğu Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT