1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Özkan; "mesleğimize, Odalarımıza Ve Tmmob'ne Sahip Çıkıyoruz"

Özkan; "mesleğimize, Odalarımıza Ve Tmmob'ne Sahip Çıkıyoruz"

Özkan; mesleğimize, Odalarımıza Ve Tmmobne Sahip Çıkıyoruz
A+A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Erol Özkan, mesleğimize, odalarımıza ve TMMOB'ye sahip çıkacağız dedi.Özkan, şube binasında yaptığı basın toplantısında

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Erol Özkan, mesleğimize, odalarımıza ve TMMOB'ye sahip çıkacağız dedi.
Özkan, şube binasında yaptığı basın toplantısında, Anayasa'nın 123, 124 ve özellikle 135. maddelerinden hareketle yayımlanan 6235 sayılı TMMOB Yasasının değiştirilmesi yoluyla TMMOB örgütlülüğü ve mühendis, mimar, şehir plancılığı disiplinlerinin meslek örgütlülükleri, kapalı kapılar ardında yapılan hazırlıklarla tasfiye edilmek istenmekte olduğunu belirterek;
"Bu siyasi iktidar döneminde başlayan Odalarımız ve üst Birliğimiz Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği-TMMOB'nin mevzuatını düzenlemeye yönelik adımlar, bugün doğrudan TMMOB Yasasını değiştirmeye yönelmiştir.Bizler TMMOB'a bağlı meslek odalarının görev başında olan Yönetim Kurulları olarak; mesleğimize, meslektaşlarımıza ve Odalarımıza sahip çıkacak, üst birliğimiz TMMOB'ye yönelen her türlü tasfiye girişimine karşı birlikte ve yan yana duracağız. Tüm kamuoyu bunu böyle bilmelidir. 29 Eylül 2009 tarihli Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu raporunun Başbakanlığa gönderilmesinin ardından 2011 yılında çıkarılan birçok Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu yönetimi tekelci otoriter bir tarzda yeniden yapılandırılmaya başlanmıştır.
"TMMOB Susturulmak ve Talanın Önü Açılmak İsteniyor"
Hazırlanan torba yasada; Yapı Denetimi Hakkında Kanun, İmar Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Belediye Gelirleri Kanunu, Kıyı Kanunu, İskan Kanunu, Mera Kanunu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve TMMOB Kanunu ile ilgili düzenlemeler bulunuyor. Torba yasanın bütününe bakıldığında neoliberal zihniyetin kentlerimizi, tarım arazilerimizi, kıyılarımızı, meralarımızı ve doğal yaşam alanlarımızı bir sermaye birikim alanı olarak hedef aldığı görülmektedir. Siyasal İktidara göre bu alanlarda gerçekleşecek mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmetlerinin kamusal-toplumsal fayda anlayışından arındırılması gerekiyor. Bu nedenle sürece ayak direyen, izin vermeyen TMMOB'nin parçalanması, dağıtılması gerekiyor. Sonuç olarak TMMOB'nin etkisiz-yetkisiz bir hale getirilmesi, Bakanlığa bağlanması, merkezi bütünlüklü yapısının parçalanması hedefleniyor" dedi.

10.12.2012 17:36:50 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT