1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası'na Trabzon'dan Destek Çağrısı

Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyası'na Trabzon'dan Destek Çağrısı

Özgürlük İçin 10 Milyon İmza Kampanyasına Trabzondan Destek Çağrısı
A+A-

Memur-Sen Trabzon Şube Başkanı Mehmet Kara, sendikalarının genel merkezince düzenlenen "Özgürlük İçin 10 Milyon İmza" kampanyasına Trabzonlular'dan destek istedi. Atatürk Alanı'nda başlatılan imza

Memur-Sen Trabzon Şube Başkanı Mehmet Kara, sendikalarının genel merkezince düzenlenen "Özgürlük İçin 10 Milyon İmza" kampanyasına Trabzonlular'dan destek istedi.
Atatürk Alanı'nda başlatılan imza kampanyasında konuşan TrabzonMemur-Sen Trabzon Şube Başkanı Mehmet Kara, sendikalarının genel merkezince düzenlenen "Özgürlük İçin 10 Milyon İmza" kampanyasına destek isteyerek, "Darbe dönemi kalıntısı Kılık-Kıyafet Yönetmeliği'nin değiştirilmesini istiyoruz" dedi. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele başörtüsü yasağının kalkması talebini içeren kampanyanın 30 gün devam edeceğini belirten Kara, toplanan imzaların Başbakanlığa gönderileceğini söyledi.
Kılık-Kıyafet Yönetmeliği'nin değiştirilmesini istediklerini dile getiren Kara, "Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte kadın çalışanların ayakkabısının şekline, saçını tarama şekli ve modeline, tırnak kesimine, gömleğinin kol ve yaka şekline, etek boyuna, pantolonunun şekline ve başını örtüp örtemeyeceğine kadar düzenleme yapma yetkisini kendisinde bulan çarpık zihniyetin bakiyesi halen devam ediyor" diye konuştu.
Kara, konuşmasını şöyle sürdürdü.
"Saç, sakal, bıyık, tırnak uzunluğuyla ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, Anayasa'da ve herhangi bir kanunda olmayan, 1982 model darbe dönemi kalıntısı Kılık-Kıyafet Yönetmeliği'nin değiştirilmesini istiyoruz. Referandumda kadınlara ayrıcalık hakkını onaylayan milletimiz bilsin ki kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın eşitsizliğine neden olunmaktadır. Özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarının zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır. Yapılan cinsiyet ayrımcılığıdır, demokratikleşme yolunda önemli adımlar atan ve lider ülke olma konumundaki Türkiye, bu ayıbından en kısa zamanda kurtulmalıdır."
(BK-ÖS-Y)

19.01.2013 12:06:46 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT