1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Özgökçe, Ücretli Öğretmenler Konusunu Meclise Taşıdı

Özgökçe, Ücretli Öğretmenler Konusunu Meclise Taşıdı

Özgökçe, Ücretli Öğretmenler Konusunu Meclise Taşıdı
A+A-

HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ücretli öğretmenler konusunu meclise taşıdı.

Atanamayan öğretmenler, Türkiye’de eğitim sistemine ilişkin en önemli sorunlardan biri olarak yıllardır tartışılmaktadır. Okullarda önemli ölçüde öğretmen açığı olmasına rağmen, çok sayıda öğretmen atanamadığı için eğitimini aldığı mesleğini icra edememektedir. Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamaları için açıklanan kontenjan sayısının 30 bin olması, mevcut öğretmen açığının yine karşılanmayacağını ve atanamayan öğretmen sorununun devam edeceğini göstermektedir.

Türkiye, öğretmen yerleştirme sistemindeki bu tutarsızlığı “ücretli öğretmenlik” gibi geçici önlemler aracılığıyla gidermeye çalışmaktadır. Ülkemizde eğitim sisteminin önemli ayaklarından birini oluşturan ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle aynı işleri yapmalarına rağmen düşük ücretlerle, iş güvencesinden yoksun bir şekilde eğitim vermeye devam etmektedir. Yıllık izinleri olmayan bu öğretmenler, resmi bayram ve törenlerde görevlendirilseler bile herhangi bir ek ücret alamamaktadır. Bu durum eğitim aldıkları meslekleri yapamayan ücretli öğretmenler için sorun teşkil etmekle birlikte, ülkedeki eğitim-öğretim kalitesi için de önemli bir problemdir. Çünkü ücretli öğretmenler işsizlik nedeniyle uzman olmadıkları ve yeterli formasyona sahip olmadıkları alanlarda öğretmenlik yapmaya zorlanmaktadır.

Bu bağlamda;

1. 2015-2016 eğitim-öğretim yılında kaç tane ücretli öğretmen görev yapmaktadır?

2. Ücretli öğretmenlerin illere göre dağılımı nedir?

3. Ücretli öğretmenlerin mezun oldukları üniversitelere ve verdikleri derslere göre dağılımı nasıldır?

4. Hiçbir özlük hakkı bulunmayan ve düşük ücretlerle çalışan bu öğretmenlerin koşullarının iyileştirilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığınız herhangi bir önlem almayı planlamakta mıdır?

5. Birçok kesim tarafından ‘eğitimde taşeronlaşma’ olarak adlandırılan ücretli öğretmenliği kaldırmaya ve öğretmen açığına kalıcı ve etkili bir çözüm bulmaya yönelik Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

A+A-

HABERE YORUM KAT