1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Özel Sektör Mısır Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

Özel Sektör Mısır Üreticisinin Yüzünü Güldürdü

Özel Sektör Mısır Üreticisinin Yüzünü Güldürdü
A+A-

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesine, Ekbir Tarım A.Ş. tarafından 3 milyon dolarlık yatırımın daha yapılması mısır üreticisinin yüzünü güldürdü. Şirket beldede silaj mısır ekimind

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesine, Ekbir Tarım A.Ş. tarafından 3 milyon dolarlık yatırımın daha yapılması mısır üreticisinin yüzünü güldürdü.
Şirket beldede silaj mısır ekiminde artış olması üzerine geçtiğimiz yıl Altınova'ya tesis kurmuş ve paketleme çalışmalarına başlamıştı. İlk etapta 500 bin dolarlık yatırım ile işe başlayan firmada yetkililer, Altınova'da rağbet gören büyük baş süt besiciliği hayvan sahiplerinin silaja yönelmesinde en büyük etken olduğunu bildirdi. Mahmut Ekinci, Saffet Birel ve Rıza Akyüz ortaklığında kurulan Ekbir Tarım Ürünleri A.Ş. simli tesiste her birisi 750 800 kilo gelen silaj balyalarından gün boyu toplam 250 ton silaj paketleniyor. Uzun süre dayanabilen ürün 2-3 yıl dayanma gücüne sahip sılaj daha önceleri evlerde ve çiftliklerde toprak altında üzeri naylonlarla örtülerek yağmurdan ve güneşten korunarak saklanıyordu. Ekbir 'den yapılan açıklamaya göre, kuru samana göre silajın daha ucuza satıldığını ve protein değerinin ise 10 kat samandan fazla olduğunu belirttiler.
(BT)

03.02.2013 10:24:38 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT