1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde "gebelikte Tarama Testleri" Anlatılacak

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde "gebelikte Tarama Testleri" Anlatılacak

Özel Sani Konukoğlu Hastanesinde gebelikte Tarama Testleri Anlatılacak
A+A-

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde halka açık konferanslar kapsamında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. İbrahim Halil Özdurak tarafından "Gebelikte Tarama Testleri" konusu anlatılacak. Op

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde halka açık konferanslar kapsamında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. İbrahim Halil Özdurak tarafından "Gebelikte Tarama Testleri" konusu anlatılacak.
Opr. Dr. Özdurak, sağlıklı bir gebeliğin önemini dile getirerek, gebelikte yapılan tarama testlerinin amacının herkesin sağlıklı çocuk sahibi olabilmesi için gebeliğin mümkün olan en erken evresinde anomalili bebeği saptamak olduğunu belirtti. Op. Dr. Özdurak, halk arasında ''ikili, üçlü, dörtlü tarama testleri'' olarak bilinen prenatal tarama testlerinde ana prensiplerle ilgili şunları kaydetti: ''Bu testlerde ana prensip ultrasonografi ile fetusun muayenesine ilave olarak anneden alınan kan örneğinde; bebekte en sık görülebilecek genetik hastalıklar ve nöral tüp defekti riskinin hesaplanmasına dayanır. Böylece özellikle down sendromlu çocuk sahibi olma açısından yüksek riske sahip gebe popülasyonu tespit edilerek ileri teşhis yöntemleri uygulanabilecektir" dedi.
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde 19 Ocak Cumartesi günü saat 10.00'da düzenlenecek konferansı, dileyen herkes ücretsiz izleyebilecek.
(MDC-ÖK-Y)

14.01.2013 13:31:58 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT