1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. (Özel Haber) Türkiye Fırıncılar Federasyonu'ndan Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına Destek

(Özel Haber) Türkiye Fırıncılar Federasyonu'ndan Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına Destek

(Özel Haber) Türkiye Fırıncılar Federasyonundan Ekmek İsrafını Önleme Kampanyasına Destek
A+A-

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekmeğin israfına yönelik başlatılan kampanyayı desteklediklerini belirterek, "Eğer biz bunu okullar

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ekmeğin israfına yönelik başlatılan kampanyayı desteklediklerini belirterek, "Eğer biz bunu okullarda işlersek, sürekli kamuoyu gündeminde tutarsak, camilerde hutbeler ve vaazlar aracılığıyla ekmek israfını anlatırsak 6 milyon ekmek israfında bir yıl sonra ciddi bir düşüş olur" dedi.
Balcı, Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirilen beyaz ekmeğin sofralardan kaldırılması ve yine Başbakan tarafından bugün başlatılan ekmek israfının önlenmesine ilişkin kampanya hakkında İHA'nın sorularını yanıtladı. Balcı, ekmekte kepek oranının daha yüksek, tuz oranının daha düşük olması yönünde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve federasyonun ortaklaşa yaptığı çalışma sonucu bu konuda tebliğin yürürlüğe girdiğini anımsattı. Satış noktalarında tam buğday ekmeğin bulunması zorunluluğunun da getirildiğini belirten Balcı, "Daha sağlıklı olacak. Bugüne kadar tükettiğimiz beyaz ekmeğin sağlıksız olduğu anlamına gelmiyor. Ama kepek oranı yüksek olan ekmeklerde lif oranı yüksek olduğu için sindirim sistemi daha iyi çalışacak, gilisemit indeksi kana daha geç karıştığı için daha fazla tokluk hisse verecek. Kilo sorunu olan vatandaşlarımız kepekli ekmek yediklerinde o tokluk hissini almış olacaklar. Sindirim sistemleri daha iyi çalışmış olacak. Yoksa iki ekmekte de B1, B3, B6 vitaminleri gibi önemli vitaminleri içeriyor. Bu yürürlüğe girdi. Zamanla oturacak" diye konuştu.
Ekmek israfına ilişkin olarak ise Balcı, bu konuda daha önce hem bakanlık hem de kendilerinin çalışmaları olduğunu söyledi. İsraf kampanyasının başlatılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirten Balcı, "Ben bu kampanyadan çok ümitliyim. Sayın Başbakanımızın başlatmış olması, Tarım Bakanlığı'mızın bu kampanyayı özenle takip ediyor olması bizim de desteklememiz ile birlikte. Eğer biz bunu okullarda işlersek, sürekli kamuoyu gündeminde tutarsak, biz bunu Diyanet aracılığıyla camilerde hutbeler ve vaazlar aracılığıyla ekmek israfını anlatırsak 6 milyon olan ekmek israfında bir yıl sonra bu kampanya sayesinde ciddi bir düşüş olacağını düşünüyorum" dedi.
Tüketiciye seslenen Balcı, bir günlük ekmeğin kesinlikle bayat ekmek olmadığını ifade etti. Balcı, "Eğer aldığımız ekmekten fazla gelen varsa o ekmeği tüketmeden başka ekmek almayalım. Yani evlerimizdeki israfa son verelim" diye konuştu.
Fırın sayısının fazla olması nedeniyle üretim esnasında da ciddi bir israfın olduğunu söyleyen Balcı, "Bu 6 milyon ekmeğin 2 milyonu üretim esnasındaki fırınlardaki israftan kaynaklanıyor. Bununla ilgili de yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Biz bunun da takipçisi olacağız. Fırın enflasyonunda kaynaklanan üretim fazlası olduğundan her gün 2 milyon adet ekmek israf ediliyor. Her işletme belli giderleri karşılamak ve hepsini satacağım diye düşündüğü için fırınlarda ekmek israf oluyor" ifadelerini kullandı.
(EDA-CC-Y)

17.01.2013 15:30:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT