1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. (Özel Haber) İzmir'de Kar Keyfi

(Özel Haber) İzmir'de Kar Keyfi

(Özel Haber) İzmirde Kar Keyfi
A+A-

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı İzmir'de keyfe dönüştü. Karlı havaları memnuniyetle karşılayan vatandaşlar, çiftçilik ile uğraşan insanlar için kar yağışının faydalı olduğunu bel

Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı İzmir'de keyfe dönüştü. Karlı havaları memnuniyetle karşılayan vatandaşlar, çiftçilik ile uğraşan insanlar için kar yağışının faydalı olduğunu belirtti. Soğuk havadan etkilenmediklerini belirten Kamil Davran (59) isimli vatandaş, "Biz doğma büyüme İzmirliyiz. Buralarda kar çok fazla olmaz ama yağdığı zaman biz büyük memnuniyet duyarız. Çünkü biz çiftçilikle uğraşıyoruz. Kar bizim için daha çok su demek. Hayvanlarımızı otlatmaya çıktığımızda daha çok su ve daha yoğun besin kaynağı buluyoruz. Bu nedenle kar bizim için bir nimettir" diye konuştu. Hayvanlarının soğuk havadan etkilenmediğini kendilerininde soğuktan korunmak için pekmeze başvurduklarını belirten Davran, "Hayvanların derisi kalın olduğu için soğuktan etkilenmez. Aksine soğuk havayı daha çok severler. Bizlerde soğuklardan korunmak için pekmez ve kuru üzüm tüketiyoruz. Pekmez kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu şekilde soğuk havalardan etkilenmiyoruz" dedi. Kar ve soğuktan etkilenmediğini göstermek için karla kaplı yerlere yatan Davran, "Üzüm pekmezi sayesinde soğuktan etkilenmiyoruz" ifadelerini kullandı. Çiftçilikle uğraşan Mustafa Kocakaya (77) da, "Soğuk hava ve kar yağışının bizi pek etkilediği söylenemez. Bizim bahçemiz yok hayvanlarımızı fazla etkilemiyor. Kar yağdığında suyumuz artıyor. Bu da bizim için sevindirici bir olay" diye konuştu.
Öte yandan Bornova ilçesinin yüksek kesimlerine yağan kar güzel görüntüler oluştururken, İzmirli vatandaşlar bu manzarayı izleyebilmek için yüksek kesimlerde kamp kuruyor.
(FS-HO-Y)

08.01.2013 14:19:01 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT