1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. (Özel Haber) Dünya Bulamıyor, Biz Yem Yapıyoruz

(Özel Haber) Dünya Bulamıyor, Biz Yem Yapıyoruz

(Özel Haber) Dünya Bulamıyor, Biz Yem Yapıyoruz
A+A-

Dünyayı saran lezzetiyle Avrupa'da kilosu 150 dolardan alıcı bulan karidesler, Türkiye'deki bolluğu nedeniyle balık yemi olarak kullanılıyor. Türkiye'nin hemen hemen her sahilinde bolca avlanan kar

Dünyayı saran lezzetiyle Avrupa'da kilosu 150 dolardan alıcı bulan karidesler, Türkiye'deki bolluğu nedeniyle balık yemi olarak kullanılıyor.
Türkiye'nin hemen hemen her sahilinde bolca avlanan karidesler, Avrupa mutfağının en pahalı besin maddeleri arasında yer alıyor. Konserveleri dahi bulunan karidesler, lüks otellerin soflarını süslüyor. Kilosu 150 doları bulduğu için sıradan bir Avrupalının normal bir yiyecek gibi tüketemediği karides, Türkiye'de ise genellikle balık yemi olarak kullanılıyor. Türkiye'de karideslerin birçok çeşidi bulunduğu gibi en pahalı olanı ise dünyada çok az denizde bulunan Jumbo Karidesler oluyor. Jumbo karidesin Türkiye'deki kilo fiyatı ise 35 TL ile 60 TL arasında değişiyor. Yemlik karideslerin kilosu ise 10 TL'ye satışa sunuluyor. Bazı Türk kullanıcılar karidesleri internet ortamında Avrupa ülkelerine satışa sunuyor. Şoklanmış halde bulunan karidesler, Avrupa'daki alıcılara 150 dolar karşılığında kargoyla gönderiliyor.
Kebabı ve kızartması yapılan jumbo karides, haşlandıktan sonra salata malzemesi olarak da kullanılıyor.
(AC-AC-Y)

04.01.2013 11:54:02 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT